"Unii suporteri ai Rapidului sunt mai... Bronzaţi". Dorinel Munteanu i-a "mitraliat" pe toţi: "Unii jucătorii m-au dezamăgit total"

Oțelul Galați

Oţelul a pierdut meciul cu Rapid, scor 1-2, şi a rămas pe locul 11 în clasament, cu 28 de puncte obţinute în cele 24 de etape disputate.

Imediat după meciul pierdut de echipa sa, Dorinel Munteanu a criticat pe toată lumea. De la ironiile adresate arbitrilor până la criticile aduse propriilor jucători, antrenorul Oţelului n-a menajat pe nimeni.

"Sunt foarte dezamăgit de această înfrângere, pentru că Rapid a profitat de câteva greşeli personale ale jucătorilor mei şi a reuşit să marcheze, în prima repriză. În a doua repriză, am făcut un joc fantastic, am controlat meciul în totalitate, dar n-am reuşit să şi egalăm.

Cine a spus că jucătorilor mei le-a fost teamă? E cel mai frumos să joci pe un stadion plin, nu are cum să fie acesta motivul înfrângerii noastre. E clar că gândul nostru de a prinde play-off-ul s-a îndepărtat tot mai mult.

E supărător că am avut în repriza secundă multe situaţii unde ar fi trebuit să fim mai inspiraţi. Unii jucătorii m-au dezamăgit total, am avut mare încredere în ei, dar oricum rezultatul este întreaga mea responsabilitate.

A fost cel mai bun arbitraj pe care l-am avut în cariera mea. Nu sunt ironic, chiar sunt foarte sincer, au fost atât de joviali arbitrii, atât de comunicativi au fost permisivi cu tragerile de timp ale adversarilor, chiar foarte bun arbitrajul.

Eu n-am intrat în conflict cu fanii Rapidului, vocabularul lor este unul care... Se potriveşte. Eu îi ştiu de mult pe fanii Rapidului. Sunt extraordinari, fac o atmosferă foarte bună, dar probabil eu nu le sunt simpatic. Nu sunt toţi aşa, dar unii sunt mai... Sunt mai bronzaţi puţin" , a declarat Dorinel Munteanu.

Rapid - Oţelul 2-1

Rapid Bucureşti a învins-o, sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 2-1, pe Oţelul Galaţi, în etapa a 24-a din Superligă.

Echipa lui Cristiano Bergodi a deschis scorul încă din minutul 6, când apărarea gălăţenilor a gafat şi Albion Rrahmani a înscris.

Rapidul şi-a dublat avantajul înainte de pauză, în minutul 45+3, prin Burmaz. Ermal Krasniqi nu l-a putut învinge pe portarul Oţelului, în minutul 53, iar elevii lui Dorinel Munteanu au reuşit să reducă din diferenţă în minutul 87, prin Cisotti.

S-a încheiat 2-1 pentru Rapid, care este pe locul 3, cu 42 de puncte, tot atâtea câte are şi ocupanta locului secund, CFR Cluj. Oţelul se află pe poziţia a 11-a, cu 28 de puncte.

• RAPID: Aioani - Onea, Săpunaru, P. Iacob, Borza – Djokovic (Oaidă 66), Al. Albu – E. Krasniqi (Funsho Bamgboye 79), Papeau (Petrila 79), Burmaz – A. Rrahmani (Hasani 90). ANTRENOR: Cristiano Bergodi
  • OŢELUL: R. Stoian - Zhelev, J. Cisse, Lovric, Miguel Silva (Zivulic 46) – Lameira (Al. Pop 59) – Maciel (G. Cârjan 82), S. Teles, Cisotti, R. Tănasă (A. Rus 46) – Rusevic (Adăscăliţei 82). ANTRENOR: Dorinel Munteanu

Afla mai multe despre: rapiddorinel munteanuotelul