Valentin Cojocaru a fost lovit în cap cu o monedă la partida cu Charleroi. Portarul român a fost desemnat ”omul meciului”

Portarul român Valentin Cojocaru (27 de ani) a avut o prestaţie excelentă pentru OH Leuven, sâmbătă seară, în partida câştigată pe terenul celor de la Charleroi, scor 1-0, în etapa a 29-a a campionatului din Belgia.

Fostul portar de la FCSB şi Viitorul Constanţa a închis poarta echipei sale, prin cele cinci intervenţii salvatoare, şi a primit cea mai mare notă a partidei - 8,1.

Valentin Cojocaru, prestaţie perfectă pentru OH Leuven

În minutul 77 al partidei, aşa cum obişnuiesc portarii atunci când echipa lor conduce şi este presată tot mai tare de adversari, a început să tragă de timp.

Lucru observat şi de centralul jocului. Acesta nu a mai stat pe gânduri şi a i-a acordat imediat cartonaşul galben.

La două minute distanţă, probabil iritaţi în continuare de modul în care Valentin Cojocaru repune mingea în joc, suporterii celor de la Charleroi au început să arunce cu obiecte asupra portarului român, iar o monedă l-a lovit direct în cap.

Instant, Cojocaru s-a prăbuşit pe gazon şi a fost nevoie de intervenţia medicilor pentru a-şi reveni. Meciul a fost întrerupt mai bine de 10 minute, însă a fost reluat, apoi, fără alte incidente asemănătoare, iar Leuven a obţinut o victorie uriaşă.

• În urma acestui rezultat, Leuven a trecut peste Anderlecht şi Charleroi în clasament şi este pe locul 9, cu 39 de puncte.

Valentin Cojocaru, într-o formă foarte bună

Valentin Cojocaru s-a transferat la Leuven în vara trecută, de la Dnipro, în schimbul a 400.000 de euro.

În acest sezon, portarul român a fost titularizat toate cele 29 de etape disputate de Leuven, iar în 7 dintre acestea nu a primit gol.

• 900.000 de euro este cota de piaţă a lui Valentin Cojocaru, conform transfermarkt.de.

Forma sa foarte bună a fost observată şi de selecţionerul României, Edi Iordănescu, care l-a inclus pe Cojocaru pe lista preliminară a stranierilor pentru partidele cu Andorra şi Belarus, din debutul calificărilor la EURO 2024.

Programul României în grupa din preliminariile EURO 2024:

• 25 martie 2023: Belarus – Elveţia (19:00),  Andorra – ROMÂNIA, Israel – Kosovo (21:45
  • 28 martie 2023: ROMÂNIA – Belarus, Kosovo – Andorra, Elveţia – Israel (21:45)
  • 16 iunie 2023: Kosovo – ROMÂNIA, Belarus – Israel, Andorra – Elveţia (21:45)
  • 19 iunie 2023: Elveţia – ROMÂNIA, Belarus – Kosovo, Israel – Andorra (21:45)
  • 9 septembrie 2023: Andorra – Belarus (19:00), ROMÂNIA – Israel, Kosovo – Elveţia (21:45)
  • 12 septembrie 2023: ROMÂNIA – Kosovo, Israel – Belarus, Elveţia – Andorra (21:45)
  • 12 octombrie 2023: Belarus – ROMÂNIA, Andorra – Kosovo, Israel – Elveţia (21:45)
  • 15 octombrie 2023: Elveţia – Belarus (19:00), ROMÂNIA – Andorra, Kosovo – Israel (21:45)
  • 18 noiembrie 2023: Belarus – Andorra (19:00), Israel – ROMÂNIA, Elveţia – Kosovo (21:45)
  • 21 noiembrie 2023: ROMÂNIA – Elveţia, Andorra – Israel, Kosovo – Belarus (21:45)

Afla mai multe despre: cojocaruleuvenbelgiacharleroi