Verdictul specialistului: FCSB trebuia să primească două penalty-uri cu U Cluj, dar şi un cartonaş roşu!

Fotbal

FCSB a remizat, luni seară, pe Arena Naţională, împotriva celor de la Universitatea Cluj, scor 2-2 (2-1), într-o partidă din etapa a 11-a a Superligii.

Golurile gazdelor au fost marcate de Joyskim Dawa (min. 8) şi Adrian Şut (min. 39), în timp ce pentru oaspeţi au punctat Dan Nistor (min. 26), Bogdan Mitrea (min. 88).

FCSB trebuia să primească două penalty-uri cu U Cluj

După joc, în studiourile Orange Sport, la emisiunea ”Minutul 91”, trei faze au fost analizate cu atenţie de către specialistul Constantin Zotta, fost arbitru FIFA, între 1998 şi 2001.

Aşadar, se pare că FCSB ar fi trebuit să primească două lovituri de la 11 metri, în prima repriză la faultul asupra lui Alexandru Băluţă, dar şi în a doua repriză, la henţul lui Bogdan Vătăjelu.

În schimb, Florinel Coman ar fi trebuit să vadă direct cartonaşul roşu la faultul din a doua repriză, asupra lui Daniel Popa.

Penalty la Băluţă!

Constantin Zotta: ”Mie mi se pare că Vătăjelu îi loveşte piciorul stâng lui Băluţă. Atacul se îndreaptă direct către piciorul lui Băluţă. Înainte să atingă mingea, îi loveşte piciorul. Aşa mi se pare.

Dacă loveşte mingea, de ce cade Băluţă? Cu genunchiul drept îi loveşte glezna piciorului stâng, iar cu piciorul stâng îi loveşte tibia piciorului stâng? Eu aş da penalty”.

Penalty la henţul lui Vătăjelu!

Constantin Zotta: ”Aici pare a fi o acţiune de joc, dar poziţia mâinii lui Vătăjelu e prea sus. Faptul că pune mâna pe Compagno nu-l absolvă de vină. Are mâna mult prea sus şi blochează trecerea mingii.

El, după ce atinge mingea, aceasta ajunge la portar. Poate aici ajungea la un cineva. E Băluţă cu toată poarta în faţă, să înscrie.

Mâna acolo sus, mi se pare mai mult penalty”.

Cartonaş roşu pentru Florinel Coman!

Constantin Zotta: ”Se duce cu talpa, cu crampoanele...E de roşu. Piciorul întins, cu crampoanele împotriva piciorului adversarului, cu intensitate, în situaţia de a-şi accidenta adversarul.

Ştiam că va da galben, pentru că nu a oprit jocul. Are forţă, intensitate, are de toate”.

Afla mai multe despre: fcsb-u cluj