Verstappen a turbat de furie în calificările de la Singapore din Formula 1! A pierdut pole-position-ul în faţa lui Leclerc, pentru că risca să rămână fără benzină | VIDEO

Formula 1

Pilotul monegasc Charles Leclerc (Ferrari) va pleca din pole position la Marele Premiu de Formula 1 din Singapore, după ce a fost pe primul loc în calificările de sâmbătă, de pe circuitul Marina Bay.

Verstappen, nervos pe echipa sa

Monegascul i-a devansat pe Sergio Perez (Red Bull) şi Lewis Hamilton (Mercedes).

Verstappen s-a făcut foc şi pară când cei de la Red Bull l-au chemat la boxe fix înainte de finalul calificărilor. Un litru de benzină a făcut diferenţa între locul întâi şi al optulea pentru pilotul olandez.

Dacă va câştiga în Singapre, Verstappen ar putea deveni campion mondial cu cinci curse înainte de final, la fel ca Schumacher în 2002.

Cursa din Singapore are loc duminică, de la ora 15.00, în direct pe Orange Sport.

Afla mai multe despre: formula 1 singaporemax verstappen