Victor Cornea şi Radu Albot, calificare în sferturile probei de dublu la Estoril. Românul a intrat în TOP 100 ATP la dublu

Tenis

Tenismenul român Victor Vlad Cornea şi moldoveanul Radu Albot s-au calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului ATP 250 de la Estoril (Portugalia), dotat cu premii totale 562.815 euro, după 7-5, 4-6, 10-7 cu perechea Nicolas Barrientos (Columbia)/Ariel Behar (Uruguay).

Cornea şi Albot au obţinut victoria după o oră şi 36 de minute, deşi au avut mai puţine puncte la total, 62 faţă de 69.

Cei doi şi-au asigurat un cec de 5.220 de euro şi 45 de puncte ATP la dublu.

Pentru Cornea, care tocmai a intrat în TOP 100 mondial la dublu (locul 95), a fost prima victorie în circuitul ATP, după ce pierduse precedentele partide, în 2016 la Bucureşti şi în 2018 la Munchen.

În sferturi, Cornea şi partenerul său vor înfrunta câştigătorii meciului care îi opune pe belgienii Sander Gille/Joran Vliegen, favoriţii numărul patru, şi cuplul Pedro Cachin (Argentina)/Bernabe Zapata Miralles (Spania).

Afla mai multe despre: cornea