VIDEO | AC Milan - Napoli 1-0. Deznodământ amânat. Calificarea se va decide pe Stadio Diego Armando Maradona

Serie A

AC Milan a învins-o pe Napoli, scor 1-0 (1-0), miercuri seară, la Milano, în manşa tur a sferturilor de finală din Liga Campionilor.

VIDEO | AC Milan - Napoli 1-0 (Bennacer 39)

Min. 90+5: Final de partidă!

Min. 90+1: Şansă, Milan! Krunic şutează la colţul lung, dar pe lângă. Milanezii cer penalty.

Min. 90: Şut bun al lui Leao, dar Meret reţine în siguranţă.

Min. 87: Încă o şansă, Napoli! Olivera loveşte balonul cu capul, dar mingea trece puţin peste poarta adversă.

Min. 86: Ce ocazie! Di Lorenzo şutează tare, la colţul scurt, dar Mike Maignan are o nouă intervenţie fantastică.

Min. 75: Cartonaş roşu, Napoli! Zambo Anguissa primeşte al doilea cartonaş galben din partea lui Istvan Kovacs şi este eliminat.

Min. 51: O nouă ocazie, Napoli! Di Lorenzo loveşte mingea cu capul, dar Maignan este pe fază şi reţine.

Min. 50: Şansă mare, Napoli! Elmas trimite o lovitură de cap înşelătoare, Maignan este prins puţin ieşit, însă francezul se repliază fantastic şi respinge peste bară.

Min. 46: A început repriza secundă!

Min. 45+4: Pauză!

Min. 45+3: Ocazie uriaşă pentru Milan! Kjaer se înalţă şi loveşte mingea cu capu, dar acesta loveşte violent transversala şi se întoarce în teren.

Min. 39: GOOOLLLL Milan! Bennacer marchează cu un şut puternic, la colţul lung. Meret atinge balonul, dar nu-l poate respinge.

Min. 25: Ocazie pentru AC Milan! Leao face un slalom de zile mari, şutează la colţul lung, dar mingea se scurge pe lângă stâlpul porţii.

Min. 12: Ce ocazie! Zielinski trimite o ”torpilă”, dar Maignan se întinde şi respinge peste poartă.

Min. 4: Minutul şi ocazia! Di Lorenzo se înalţă şi loveşte balonul cu capul, însă mingea trece peste poarta lui Maignan.

Min. 3: Încă o şansă pentru Napoli! Anguissa şutează de la 25 de metri, dar Maignan respinge mingea peste bară. Corner.

Min. 1: Ocazie uriaşă pentru Napoli! Kvaratskhelia ratează o şansă enormă. Calabria respins de pe linia porţii şutul fotbalistului georgian.

Min. 1: A început partida!

Echipele de start

• AC Milan: 16. Maignan - 2. Calabria, 24. Kjaer, 23. Tomori, 19. Hernandez - 33. Krunic, 8. Tonali - 10. Diaz, 4. Bennacer, 17. Leao - 9. Giroud.
  • Rezerve: 83. Mirante - 5. Ballo-Toure, 12. Rebic, 20. Kalulu, 25. Florenzi, 27. Origi, 28. Thiaw, 30. Messias, 32. Pobega, 46. Gabbia, 56. Saelemaekers, 90. De Ketelaere.
  • Antrenor:Stefano Pioli.

• Napoli: 1. Meret - 22. Di Lorenzo, 13. Rrahmani, 3. Kim, 6. Rui - 99. Zambo Anguissa, 68. Lobotka, 20. Zielinski - 77. Kvaratshkelia, 7. Elmas, 11. Lozano.
  • Rezerve: 16. Idisiak, 95. Gollini - 5. Juan, 17. Oliveira, 19. Bereszynski, 21. Politano, 55. Ostigard, 70. Gaetano, 81. Raspadori, 91. Ndombele.
  • Antrenor: Luciano Spalleti.

AC Milan primeşte vizita celor de la Napoli în partida tur a sferturilor de finală UEFA Champions League. Meciul va începe la ora 22:0 pe stadionul Giuseppe Meazza din Milano şi va fi transmis, în direct, la Orange Sport 3.

Din păcate pentru fanii lui Napoli, vedeta Osimeh nu va juca 100%, jucătorul nigerian fiind în continuare accidentat. Deşi cei de la Napoli sperau că-l vor recupera pentru acest meci, Osimeh nu va face parte din lot.

Partida este arbitrată de Istvan Kovacs

Istvan Kovacs (38 de ani) va fi la centru la un meci din sferturile Champions League, între două echipe italiene, astfel că presa din Peninsulă i-a dedicat câteva cuvinte.

”Istvan Kovacs, românul de 38 de ani, un profesor de sport, va arbitra meciul Milan - Napoli, prima manşă din sferturile de finală Champions League”, au scris jurnaliştii de la celebra Gazzetta dello Sport.

Totodată, aceştia au scos în evidenţă şi cele trei meciuri ale echipelor italiene pe care Istvan Kovacs le-a arbitrat în Champions League. Acestea sunt: Genk - Napoli 0-0 (grupe 2 octombrie 2019), Bayern - Lazio 2-1 (optimi, 17 martie 2021) şi Şahtior Doneţk - Inter 0-0 (grupe, 28 septembrie 2021)

Istoric confruntări directe

În istoria recentă cele două echipe s-au întâlnit de 28 de ori, 13 victorii fiind adjudecate de Napoli, 15 de Milan, iar 11 meciuri s-au terminat la egalitate.

Cel mai recent, din cinci partide trei au fost câţtigate de Napoli, şi două de AC Milan. Cu siguranţă cel mai mare şoc a fost acel 4-0 pentru Milan, în deplasarea de la Napoli, din 2 aprilie.

Milane este pe locul 4 în Serie A, cu 54 de puncte. În timp ce, Napoli domină clasamentul, cu 74 de puncte.

VIDEO | Noi replici de la distanţă între Guardiola şi Spalletti. Italianul i-a lansat o ”invitaţie”

Echipele probabile:

MILAN (4-2-3-1): Maignan; Calabria, Kjaer, Tomori, Theo Hernandez; Krunic, Tonali; Brahim Diaz, Bennacer, Leao; Giroud.

Antrenor: Stefano Pioli

NAPOLI (4-3-3): Meret; DiLorenzo, Rrahmani, KIm, Oliveira; Anguissa, Lobotka, Zielinski; Lozano, Raspadori, Kvaratskhelia.

Antrenor: Luciano Spalletti

Afla mai multe despre: milannapoli