VIDEO | Alexandru Măţan, în revenire de formă la Columbus Crew. Pasă de gol pentru fotbalistul român, în MLS

Alexandru Măţan (23 de ani) a reuşit o pasă de gol pentru Columbus Crew, duminică dimineaţă, în victoria de acasă, scor 2-0 (2-0), contra celor de la DC United, în etapa a 2-a din MLS.

• Alexandru Măţan a fost titular pentru Columbus Crew în partida cu DC United, fiind unul dintre cei mai importanţi jucători ai formaţiei antrenate de Wilfried Nancy.

Alexandru Măţan, pasă de gol pentru Columbus Crew

În minutul 44 al partidei, Alexandru Măţan a accelerat în flancul drept, apoi i-a pasat foarte bine armeanului Lucas Zelarrayan, pe culoar, iar mijlocaşul ofensiv l-a executat pe portarul advers cu un şut sub bară, stabilind şi scorul final, 2-0.

În prima etapă, Columbus Crew a pierdut fără drept de apel în deplasare, pe terenul celor de la Philadelphia, scor 1-4. În acest duel, Măţan a fost titularizat şi a fost schimbat în minutul 86.

• 1 milion de euro este cota de piaţă a lui Alexandru Măţan, conform transfermarkt.de.

A doua încercare la Columbus

Alexandru Măţan a fost cumpărat de Columbus Crew în primăvara lui 2021, de la Viitorul Constanţa, în schimbul a 1,5 milioane de euro.

După un început foarte bun, cu goluri şi assisturi, fotbalistul român a fost trecut pe ”linie moartă”.

În speranţa că va prinde mai multe minute şi se va pune pe picioare, mijlocaşul a mers sub formă de împrumut la Rapid, în perioada august-decembrie 2022, însă, din cauza mai multor accidentări nu prea a jucat sub comanda lui Adrian Mutu, iar giuleştenii l-au trimis acasă înainte de termen.

Acum, fotbalistul român a mai primit o şansă din partea americanilor şi sper să profite de încrederea acestora.

• 6 meciuri a prins pentru Rapid, în actuala ediţie a Superligii, dar fără reuşite notabile.

Afla mai multe despre: matancolumbusdc unitedmls