VIDEO | Anglia şi Italia au încheiat la egalitate meciul amical disputat pe Wembley. Englezii au condus până în minutul 87galerie foto

Anglia - Italia, 1-1.Premieră pe Wembley. Anglia a remizat pentru a treia oară consecutiv pe stadionul din Londra.

Anglia - Italia 1-1

Echipele de start:

Anglia: 1.Butland - 6.Tarkowski, 5.Stones, 4.Walker - 8.Dier - 3.Young, 11. Lingard, 7.Oxlade-Chamberlain, 2.Trippier - 10.Sterling, 9.Vardy; Rezerve: 20.Alli, 19.Cook, 13.Hart, 14.Henderson, 18.Lallana, 17.Livermore, 15.Maguire, 16.Mawson, 22.Pickford, 23.Pope, 21.Rashford, 12.Rose, 24.Welbeck

Italia: 26.Donnarumma - 21.Zappacosta, 15.Rugani, 19.Bonucci, 2.De Sciglio - 16.Pellegrini, 14.Jorginho, 18.Parolo - 6.Candreva, 17. Immobile, 10.Insigne; Rezerve: 9.Belotti, 7.Bonaventura, 1.Buffon, 25.Chiesa, 23.Cristante, 22.Cutrone, 4.Darmian, 3.Ferrari, 24.Florenzi, 20.Gagliardini, 5.Ogbonna, 27.Perin, 11.Spinazzola, 12.Verdi, 8.Verratti.

Immobile a ratat prima ocazie a Squadrei Azzurra. În schimb, Jamie Vardy le-a închis gura contestatarilor. După ce în amicalul cu Olanda n-a atins mingea deloc, vârful lui Leicester a avut nevoie de doar 26 de minute ca să deschidă scorul.

Naţionala Albionului a fost periculoasă şi în debutul celui de-al doilea act. Oxlade-Chamberlain l-a întrebuinţat pe Donnarumma. Finalul le-a aparţinut oaspeţilor. Insigne a avut două şanse de egalare. Mingea a ocolit însă de fiecare dată poarta lui Butland.

A treia oară a fost cu noroc pentru fotbalistul lui Napoli. Tarkowski l-a faultat în careu pe Chiesa, dar Aytekin nu a dictat penalty decât după ce a consulat VAR-ul.

Insigne a transformat şi a stabilit scorul final, Anglia - Italia, 1-1.

FINAL

87' - GOOOL Italia! Insigne execută perfect o lovitură de pedeapsă şi restabileşte egalitatea.

73' - Ocazie Italia! Insigne şutează periculos din lovitură liberă.

62' - Ocazie Anglia! Sterling şutează puternic din afara careuşui de 16 metri, dar Donnarumma reţine fără probleme.

46' - A început repriza secundă!

PAUZĂ

27' - GOOOL Anglia! Jamie Vardy (Anglia) deschide scorul.

1' - A început partida!

După cinci partide în care a bifat doar scoruri de 1-0 şi 0-0, incluzând aici atât jocurile amicale cât şi cele oficiale, Anglia va da piept cu Italia, o altă formaţie îndrăgostită de stilul mai ”cuminte”.

Chiar dacă nu se anunţă un festival de goluri, englezii şi italienii promit un meci excelent pe Wembley. Gazdele vin după victoria din amicalul cu Olanda, 1-0, în timp ce Italia soseşte în Regat după ce s-a înclinat în faţa Argentinei, scor 0-2, în ultima partidă de verificare.

Meciul Anglia-Italia se joacă marţi, de la 22:00, în direct la Telekom Sport 3. Toate fazele importante vor putea fi urmărite, în timp real, pe telekomsport.ro.

Afla mai multe despre: italiaangliatelekom sport