VIDEO | Barcelona şi Sevilla s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei Regelui

Barcelona a tremurat serios pentru calificarea în sferturile de finală ale Cupei Regelui.

Transversala a salvat-o de trei ori pe Rayo. De Jong, Puig şi Messi au trecut pe lângă deschiderea scorului. Totuşi, echipa de liga a doua a marcat prima, contrar cursului jocului. Fran Garcia, un fundaş stânga crescut de Real Madrid, a înscris primul său gol din cariera de profesionist.

Catalanii au întors scorul cu două goluri identice. Messi şi De Jong au punctat în decurs de zece minute, serviţi excelent de Griezmann, respectiv Jordi Alba. Messi a fost aproape să marcheze la fel ca în perioada sa de glorie. A driblat tot ce i-a stat în cale, dar nu a nimerit poarta, iar Rayo - Barcelona s-a încheiat 1-2.

Sevilla s-a calificat fără emoţii în sferturile de finală ale Cupei Spaniei. Andaluzii au rezolvat meciul cu Valencia încă din prima repriză. În minutul 20, Luuk De Jong a deschis scorul cu o lovitură de cap. Olandezul a reuşit dubla 13 minute mai târziu. Golul serii a fost însă reuşit de Ivan Rakitic, care l-a lobat elegant pe portarul Rivero, iar Sevilla-Valencia s-a terminat 3-0.

Afla mai multe despre: barcelonasevillacupa regeluispania