VIDEO | Bayern - Arsenal 1-0. Bavarezii merg în semifinalele Ligii Campionilor! Golul lui Kimmich a fost suficient pentru echipa lui Tuchel

Bayern a învins-o pe Arsenal, scor 1-0, după 2-2 la Londra, iar bavarezii vor da piept în semifinale cu câştigătoarea dublei dintre Manchester City şi Arsenal.

VIDEO Bayern - Arsenal 1-0 (Kimmich 63) (3-2 la general)

Echipele de start
  • Bayern: Neuer - Kimmich, Dier,  De Ligt, Mazraoui - Laimer, Goretzka - L. Sané, Musiala, Guerreiro - Kane
  • Rezerve: Choupo-Moting, Kim Min-Jae, Muller, Pavlovic, Peretz (P), Tel, Ulreich (P), Upamecano, Zaragoza
  • Arsenal: Raya - White, Gabriel, Saliba, Tomiyasu - Ödegaard, Jorginho, Rice - Saka, Havertz, Martinelli
  • Rezerve: Elneny, Gabriel Jesus, Hein (P), Kiwior, Nelson, Nketiah, Partey, Ramsdale (P), Smith Rowe, Trossard, Vieira, Zinchenko

Min 90+4. Meciul s-a terminat, scor 1-0. Bayern merge în semifinalele Ligii!

Min 88. Ocazie pentru Arsenal! Odegaard trece pe lângă egalare.

Min 71. Ocazie pentru Bayern! Kimmich nu reuşeşte să trimită pe poartă din poziţie bună.

Min 63. GOOOOOOOOL BAYERN!  Joshua Kimmich îl învinge cu o lovitură de cap pe Raya, după o pasă excelentă a lui Guerreiro.

Min 47. Cea mai mare ocazie a meciului! Leon Goretzka reia centrarea lui Kimmich în transversală. ”Tunarii” scapă cu faţa curată.

Min 46. A început repriza a doua.

Min 45+1. Prima repriză s-a terminat, scor 0-0.

Min 34. Ocazie pentru Bayern! Raya respinge şutul frumos al lui Musiala.

Min 29. Ocazie pentru Arsenal! Neuer reţine cu dificultate şutul lui Odegaard.

Min 22. Ocazie pentru Bayern! Mazraoui centrează din interiorul careului, însă mingea este deviată de un apărător al oaspeţilor în corner.

Min 16. Ocazie pentru Bayern! David Raya respinge şutul-centrare al lui Sane.

Min 1. A început meciul!

• VIDEO cu rezumatul partidei Bayern Munchen - Arsenal 1-0

Bayern Munchen - Arsenal este unul dintre sferturile de finală al UEFA Champions League, programat pe 17 aprilie, de la ora 22:00, şi transmis în direct pe Orange Sport 1.

• Arsenal şi Bayern au terminat la egalitate, 2-2, prima manşă, disputată marţea trecută la Londra.

Bayern Munchen s-a calificat în sferturile de finală din Champions League după ce a câştigat Grupa A, 4-3 (a) şi 1-0 (d) cu Manchester United, 2-1 (d) şi 0-0 (a) cu Copenhaga, 3-1 (d) şi 2-1 (a) cu Galatasaray, iar în optimile de finală a eliminat-o pe Lazio, 0-1 (d) şi 3-0 (a).

Arsenal a ajuns în sferturile de finală ale competiţiei după ce a câştigat Grupa B, 4-1 (a) şi 1-1 (d) cu Eindhoven, 1-2 (d) şi 6-0 (a) cu Lens, 2-1 (d) şi 2-0 (a) cu Sevilla, iar în optimile de finală a trecut de Porto, 0-1 (d) şi 1-0 după 90 şi, respectiv, 120 de minute, 4-2 după executarea loviturilor de departajare (a).

Afla mai multe despre: bayernarsenalchampions league