VIDEO | Bernardo Silva, super execuţie în UEFA Champions League! Cum a marcat împotriva celor de la Sporting Lisabona

Manchester City a jucat în faza optimilor de finală din UEFA Champions League contra celor de la Sporting Lisabona.

Britanicii au intrat hotătrâţi să rezolve meciul chiar din prima repriză. City a deschis scorul prin Mahrez în minutul 10. Opt minute mai târziu, Bernardo Silva a avut o super execuţie şi a trimis mingea direct în vinclu după ce a reuşit un şut pretenţios din voleu.

Elevii lui Guardiola nu s-au oprit aici, Foden a marcat şi el în minutul 33 din pasa lui Mahrez, iar acelaşi Bernardo Silva a punctat în minutul 45. La pauză, scorul a fost 4-0 pentru Manchester City.

Cum se descurcă cele două echipe în campionatele interne

În competiţia internă, Sporting pare a fi singura capabilă să ducă lupta la titlu cu FC Porto până la finalul sezonului. Echipa lui Amorim se află pe locul al doilea în campionatul Portugaliei, la şase puncte în spatele liderului.

De partea cealaltă, Manchester City începe să tremure pentru titlul de campioană din acest sezon. Deşi a avut un avans considerabil, echipa lui Guardiola a mai rămas acum cu doar nouă puncte peste ocupanta locului secund, Liverpool, însă "cormoranii" au şi un meci mai puţin disputat.

Afla mai multe despre: ucl-silva-city-sporting