VIDEO Borussia Dortmund a câştigat la Mainz. Leipzig şi-a asigurat matematic poziţia a doua

Bundesliga

Rezumatele zilei din Bundesliga

Borussia Dortmund avea nevoie de victorie la Mainz pentru a-şi asigura prezenţa în Champions anul viitor. Galben negrii au făcut 2-0 până la pauză: Guereiro şi Reus au înscris pentru proaspăt câştigătoarea Cupei Germaniei din două pase decisive oferite de Brandt. Repriza a doua s-a reluat cu un sfert de oră întârziere din cauza unei ploi torenţiale. Tot Borussia a înscris, prin Brandt, dar scorul final a fost 1-3. Mainz a primit un penalty în final. Cu o etapă rămasă de jucat, Dortmund are patru puncte peste Eintracht, ocupanta poziţiei a cincea.

Leipzig şi-a asigurat matematic poziţia a doua, după ce a remizat acasă cu Wolfsburg. Lupii au controlat-o prima repriză, iar la cabine au intrat cu 2-0, după dubla lui Max Philipp. Leipzig a întors soarta meciului după pauză, iar semnalul revenirii a fost dat de reuşita fantastică a lui Justin Kluivert. Golul care a stabilit scorul final a fost reuşit de Sabitzer din penalti.  S-a terminat 2-2, iar Wolfsburg şi-a asigurat revenirea în UEFA Champions League după cinci ani.

Afla mai multe despre: borussia dortmundbundesliga