VIDEO | Bournemouth - Arsenal 1-2. ”Tunarii” s-au impus pe terenul echipei lui Eddie Howe

Premier League

Arsenal a câştigat deplasarea de la Bournemouth şi s-a distanţat la 5 puncte de Everton şi la 6 puncte de Manchester United. În schimb, echipa lui Emery e la 12 puncte de liderul Manchester City.

Cel mai scump jucător cumpărat vreodată de Bournemouth a marcat în propria poartă în meciul cu Arsenal. Jefferson Lerma nu i-a dat nici o şansă propriului portar în minutul 30 al meciului cu Arsenal. L-a învins cu un şut necruţător, iar tunarii au intrat în avantaj pe terenul lui Bournemouth.

Lerma a fost adus de la Levante în vară, pentru suma record de 28 de milioane de euro. La începutul acestei luni şi-a trecut în cont primul său gol pentru Bournemouth, într-un meci cu Newcastle, iar cu Arsenal a înscris şi primul autogol.

La pauză s-a intrat însă la egalitate. King a reuşit să marcheze superb pentru 1-1 în finalul primei reprize.

În minutul 67 însă, Pierre Emerick Aubameyang a punctat pentru 2-1 după o combinaţie cu Sead Kloascinac.

A fost prima victorie obţinută de Arsenal după 3 remize consecutive în campionat. Pentru trupa lui Eddie Howe în schimb este a treia înfrângere la rând în Premier League, toate cu acelaşi scor, 1-2.

Afla mai multe despre: jefferson lermaautogolarsenalbournemouthpremier leaguerezumat