VIDEO | Brentford - Liverpool 3-1. Echipa lui Klopp pierde şi ratează şansa de a urca pe locul 5

Premier League

Brantford a câştigat cu 3-1 în faţa lui Liverpool într-un meci din Premier League!

VIDEO | Brentford - Liverpool 3-1 (Konate 20, autogol, Wissa 42, Mbeumo 82) // (Chamberlain)

Echipele de start

• Brentford: Raya - Zanka, Pinnock, Mee - Roeslev-Rasmussen, Jensen, Norgaard, Janelt, Henry - Mbeumo, Wissa
  • Rezerve: Bech Sorensen, Canos, Crama, Damsgaard, Dasilva, Ghoddos, Lewis-Potter, Strakosha, Trevitt
  • Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Tsimikas - Elliott, Fabinho, Thiago - Salah, Nunez, Oxlade-Chamberlain
  • Rezerve: Bajcetic, F. Carvalho, J. Gomez, C. Jones, Keita, Kelleher, Matip, N. Phillips, A. Robertson

Liverpool a început partida de pe GTech Community Stadium cu un autogol, înscris de Ibrahima Konate, în minutul 19. Wissa, de la gazde, a avut în minutul 39 un gol anulat de VAR, pentru ofsaid, dar trei minute mai târziu Brentford a majorat diferenţa prin acelaşi Yoane Wissa, care a marcat cu o lovitură de cap la centrarea lui Mathias Jensen, din minutul 42.

Oaspeţii au replicat după pauză, când Darwin Nunez a avut un gol anulat de VAR pentru ofsaid (min 48), iar Alex Oxlade-Chamberlain a înscris în minutul 52. Brentford a dat lovitura decisivă în minutul 84, când şi-a securizat victoria prin reuşita lui Bryan Mbeumo.

În clasament cele două echipe sunt vecine: Brentford a urcat pe locul 7, cu 26 de puncte, iar Liverpool se află pe 6, cu 28 de puncte.

Min 90+5. Final de meci!

Min 84. GOOOOOL Bretford! Mbeumo câştigă duelul cu Konate şi trimite mingea în poartă!

Min 50. Gooool Liverpool! Arnold centrează, iar Chamberlain trimite mingea cu capul în poartă!

Min 49. Golul lui Nunez este anulat de VAR.

Min 48. GOOOOL Liverpool! Nunez şterge mingea şi o trimite în poartă!

Min 45+3. Final de primă repriză!

Min 42. GOOOOOL Brentford! Wissa a trimis mingea cu capul în poartă!

Min 41. Golul a fost anulat de arbitrajul video!

Min 39. GOOOOL Brentford! Wissa a trimis mingea în poartă!

Min 27. Wissa a marcat pentru Brentford, dar arbitrul a ridicat fanionul!

Min 24. Ocazie Liverpool! Tsimikas trage la poartă, dar portarul advers se opune!

Min 20. GOOOOOOL Brentford! Mee trimite o minge care îl suprinde pe Alisson! Balonul a fost deviat de Konate!

Min 19. Ocazie mare Brentford! Mbeumo a şutat din careu, dar ALisson s-a opus!

Min 1. A început meciul!

Meciul dintre Brentford şi Liverpool deschide etapa cu numărul 19, ultima a turului, din Premier League.

Gazdele de la Brentford se află într-o formă excelentă. Nu au mai pierdut de cinci etape în campionat, serie care a culminat cu o victorie in-extremis în faţa campioanei Manchester City (2-1), venită înaintea pauzei internaţionale.

La reluarea Premier League, ”Albinele” au remizat cu Tottenham (2-2) şi au învins-o pe West Ham (2-0), astfel că au toate motivele să spere la un nou meci fare făcut de data aceata în faţa lui Liverpool.

Trupa lui Jurgen Klopp a acumulat şase puncte din ultimele două etape, dar cu ajutorul a unui imens noroc, mai ales în meciul cu Leicester (2-1), când au beneficiat de două autogoluri ale unui singur jucător al adversarilor, lucru mai rar văzut în fotbal.

Liverpool a făcut deja primul transfer al iernii şi l-a adus pe Cody Gakpo de la PSV, jucător care a impresionat în naţionala Olandei la Campionatul Mondial din Qatar, încheiat recent.

Jocul lui Liverpool nu a arătat la cel mai înalt nivel, dar în cazul unei a cincea victorii la rând în campionat, va urca pe locul 5 în clasament, cu 31 de puncte.

Dar misiunea lui Klopp şi a elevilor săi va fi dificilă în deplasarea de la Londra, acolo unde vor întâlni o echipă arţăgoasă, căreia îi priesc meciurile venite după pauze lungi de întrerupere a campionatului.

Afla mai multe despre: premier leagueliverpool