VIDEO | Care VAR? Henţ clar în careu, nesancţionat de video arbitraj în meciul FCSB - U Cluj. 1-1 la goluri anulate

Arbitrajul video a fost în prim-plan la meciul FCSB - U Cluj, de pe Arena Naţională. Două goluri au fost anulate corect cu VAR, dar nu s-a acordat penalty pentru FCSB la un henţ evident în careu, comis de Romario Pires, deşi video arbitrajul putea fi consultat.

Cu tot cu VAR, FCSB nu a primit un penalty clar după un henţ comis de Romario Pires în care, în minutul 40 al meciului cu U Cluj.

În minutul 25, dintr-o lovitură liberă, Dragoş Tescan a înscris dintr-o lovitură liberă, cu o minge deviată de Chipciu. Balonul a intrat în poartă, iar clujenii s-au bucurat, însă arbitri din camera VAR i-au spus în cască lui Marian Barbu că reuşita trebuie anulată pentru un henţ.

Apoi, în minutul 33, Florin Tănase a înscris cu capul dintr-o lovitură liberă executată cu efect, doar că reuşita a fost anulată de VAR pentru o poziţie de ofsaid. Astfel, a fost nevoie doar de puţin peste 30 de minute pentru a avea două goluri anulate cu ajutorul video arbitrajului.

Apoi, în minutul 41, Romario Pires a comis un henţ în careu, în mod clar, dar Marian Barbu nu a dictat penalty, chiar dacă acum există video arbitraj, iar faza putea fi verificată.

Afla mai multe despre: varpenaltyfcsbu clujgoluri anulatevideo