VIDEO | Cea mai gravă greşeală din istoria VAR! Imagini cu puternic impact emoţional în Mexic. Un jucător a fost făcut KO, iar decizia arbitrilor a fost şocantă

Partida dintre Cruz Azul şi Tijuana, din etapa a treia a campionatului din Mexic, va rămâne în istorie pentru o greşeală imensă de arbitraj.

În minutul şase al partidei, la scorul de 0-0, uruguayanul Igancio Rivero, căpitanul celor de la Cruz Azul, a fost lovit cu gheata în cap de un adversar şi a rămas întins pe gazon.

Rivero a avut nevoie de îngrijiri medicale, deoarece a sângerat abundent, iar tot stadionul aştepta ca arbitrul Ismael López Peñuelas să fie chemat la VAR pentru a acorda penalty pentru Cruz Azul.

Deşi arbitrii VAR au analizat faza, aceştia au considerat în mod incredibil că nu se impune acordarea unei lovituri de departajare, deşi jucătorul gazdelor era ”groggy”.

În mod miraculos, ”agresorul” a scăpat cu faţa curată, deşi ar fi trebuit eliminat.

Cu toate acestea, Cruz Azul a câştigat meciul cu 3-0, iar Ignacio Rivero a marcat golul al doilea. Acesta a fost bandajat după incidentul nefericit din startul partidei, însă a fost schimbat la pauză, când echipa sa conducea cu 2-0.