VIDEO | Charles Leclerc va pleca din pole-position în Marele Premiu al Franţei la Formula 1! Cum arată grila de start. Sainz, trimis pe ultimul loc

Formula 1

Monegascul Charles Leclerc (Ferrari) a dominat, sâmbătă, calificările Marelui Premiu de Formula 1 al Franţei, la Castellet, şi va pleca în cursa de duminică de pe prima poziţie a grilei de start.

Leclerc a fost cel mai rapid în calificări, aşa cum a fost şi în prima sesiune de antrenamente de vineri.

Pilotul de la Ferrari a tras o sperietură la virajul 12, dar şi aşa a câştigat calificările de la Castellet pe o vreme toridă – temperatura pistei a fost de 55 grade Celsius.

Monegascul a încheiat cu timpul de 1:30.873 şi a fost urmat în clasament de Max Verstappen (Red Bull), Sergio Perez (Red Bull) şi Lewis Hamilton (Mercedes).

Carlos Sainz va lua startul în cursa de duminică de pe ultima poziţie a grilei, în urma unei penalităţi.

Canicula le dă bătăi de cap piloţilor din Marele Circ. În timpul cursei, temperatura ajunge la 60 de grade în interiorul maşinii.

Afla mai multe despre: formula 1 franta