VIDEO | Conferinţa lui Edi Iordănescu, întreruptă de fotbaliştii României! Imagini superbe după calificarea naţionalei la EURO

Echipa națională

România s-a calificat la EURO după victoria împotriva celor din Israel, scor 2-1.

După meci, Edi Iordănescu, selecţionerul României, a susţinut obişnuita conferinţă de presă. Aceasta a fost întreruptă însă foarte repede de către jucătorii naţionalei. „Tricolorii” care au dus România la EURO au intrat în sala de conferinţă, au fluturat steagul ţării şi au cântat împreună cu Edi Iordănescu.

Selecţionerul, luat prin surprindere de intrarea fotbaliştilor, nu a avut încotro, s-a ridicat de la masă şi li s-a alăturat elevilor săi. Iată imaginile de senzaţie:

La Felcsut, pe Pancho Arena, în faţa a 600 de suporteri tricolori, Israel a deschis scorul încă din minutul 2, când a marcat Eran Zahavi, lăsat liber în careu la un corner. Românii au egalat în minutul 10, prin George Puşcaş, care a urmărit şi a trimis în plasă mingea revenită din bara transversală la şutul lui Drăguş. Acelaşi Drăguş a trimis în bară în minutul 24, iar gazdele au replicat după opt minute: Zahavi l-a lansat perfect pe Glokh, care a intrat în careu şi a şutat, dar Moldovan a fost la post.

În minutul 38 Puşcaş a trimis spre poartă şi a căzut în careu, însă portarul israelian a prins. Repriza secundă a început cu tricolorii în atac şi Puşcaş a şutat în minutul 47, când Glazer a respins în corner. După un minut, Raţiu a făcut o cursă pe partea dreaptă, a trimis bine în careu şi Răzvan Marin a şutat peste poartă. Al doilea gol al României a venit în minutul 63. Puşcaş a pasat către Răzvan Marin, acesta a trimis la Ianis Hagi care a încercat să paseze în faţa porţii.

Balonul i-a revenit lui Ianis care a şutat cu stângul, la colţul scurt, şi a înscris. În minutul 74 Mihăilă a ratat incredibil din faţa porţii, iar atacantul Parmei a primit roşu direct în minutul 85, pentru un fault la Turgeman. S-a încheiat 2-1 şi România va merge la Euro 2024.

Afla mai multe despre: edi iordanescuechipa nationalaconferinta de presaeuro