VIDEO | Deian Sorescu, gol spectaculos în campionatul Poloniei

Fotbalistul echipei Rakow, Deian Sorescu, a înscris un gol în meciul câştigat, sâmbătă seară, în deplasare, cu scorul de 2-1, în faţa formaţiei Zaglebie Lubin, în etapa a 17-a a campionatului Poloniei.

VIDEO Deian Sorescu, gol spectaculos în campionatul Poloniei

Sorescu a marcat în minutul 18. Al doilea gol al oaspeţilor a fost înscris de Svarnas ’28.

Pentru Zaglebie a marcat Chodyna, în minutul 88, din penalty. Deian Sorescu a jucat până în minutul 82.

De când s-a transferat la Rakow, Deian Sorescu a bifat 26 meciuri în toate competiţiile, în care a reuşit să marcheze trei goluri şi să ofere două pase decisive. De asemenea, internaţionalul român şi-a trecut în palmares o Cupă şi o Supercupă a Poloniei.

• Fundaşul Bogdan Racoviţan nu a făcut parte din lotul vicecampioanei.

Rakow este lider în clasament, cu 41 de puncte, în timp ce Zaglebie este pe 14, cu 17 puncte.

Deian Sorescu s-a transferat la Rakow în iarna anului 2022, de la Dinamo Bucureşti, în schimbul a 800.000 de euro.

• 1,5 milioane de euro este cota de piaţă a lui Sorescu, conform transfermarkt.de.