VIDEO | Dramatism incredibil la Mondialul U20 din Polonia! Coreea de Sud ajunge în semifinale după loviturile de departajare. VARul a luat decizii importante

Asiaticii au trecut de Senegal după mai multe răsturnări de situaţie pe parcursul partidei. S-au marcat mai multe goluri în 120 de minute decât la penaltyurile care au decis câştigătoarea.

Coreea de Sud s-a salvat de la eliminare cu un gol venit în al optulea minut de prelungiri al timpului regulamentar. Senegalezii au condus de două ori la Bielsko Biala, iar unul dintre goluri a venit după un penalty care a fost repetat pentru faptul că portarul a ieşit în faţa liniei porţii înaintea execuţiei. În cele 30 de minute suplimentare africanii au fost norocoşi. Au trimis meciul la loviturile de departajare cu o reuşită venită la ultima fază. Iar acolo, dramatismul a fost şi mai mare.

Coreenii au ratat primele două penaltyuri, dar şi pe ultimul, doar că în acest din urmă caz execuţia s-a repetat din cauza aceleiaşi încălcări a regulamentului ca mai devreme. Coreea de Sud se impune cu scorul general de 6-5 şi ajunge pentru a doua oară în semifinalele CM U20. Acolo va întâlni Ecuadorul, învingătoare în faţa Statelor Unite, într-un alt sfert de finală.

Afla mai multe despre: cm u20coreea de sudsenegalvar