VIDEO | Echilibru în finala FED Cup. Belarus şi SUA se află la egalitate după prima zi

Tenis

Este egal după prima zi din finala Fed Cup. Belarus şi Statele Unite ş-au împărţit victoriile: Vandeweghe şi Sbalenka şi-au câştigat meciurile.

Cu toate jucătoarele mai bine clasate decât principala rachetă a Belarusului, americancele erau mare favorite în finala Fed Cup de la Minsk. Primul meci a confirmat previziunile - cea mai bună jucătoare a americancelor, Coco Vandeweghe a câştigat în 2 seturi cu scor identic în faţa Aliaksandrei Sasnovich.

Meciul al doilea le-a opus pe campioana de la US Open - Sloane Stephejns şi pe principala jucătoare a gazdelor în absenţa Viktoriei Azarenka - Aryna Sabalenka.

Bielorusa a jucat fantastic în primul set pe care l-a câştigat la 3 dar agreşit enorm în al doilea pe care l-a pierdut tot la 3.

Decisivul s-a jucat pe breakuri - primele 6 game-uri au fost pierdute de jucătoarea la serviciu dar Sabalenka şi-a ridicat nivelul şi după fix 2 ore de la starta  închis setul cu 6-4.

Afla mai multe despre: fed cuptenissuabelarus