VIDEO | FC Botoşani - FCU Craiova 1948 4-1! Moldovenii au făcut spectacol în repriza secundă. Oltenii nu au avut răspuns

FC Botoșani

FC Botoşani a primit vizita celor de la FCU Craiova, în Superliga României.

VIDEO | FC Botoşani - FCU Craiova 1948 4-1 (Blănuţă 21, Lopez 57, 78, Mailat 76, Florescu 90+1)

Final: FC Botoşani - FCU Craiova 4-1

Min 90+1: GOOOOOOL FC Botoşani! Florescu înscrie şi el.

Min 78: GOOOOOOOL FC Botoşani! Lopez reuşeşte „dubla” cu o execuţie frumoasă.

Min 76: GOOOOOOL FC Botoşani! Mailat îi aduce pe moldoveni în avantaj!

Min 70: Cartonaş roşu pentru Chiţu! Atacantul de la FCU Craiova are o intrare dură şi este eliminat.

Min 57: GOOOOOOOL FC Botoşani! Lopez înscrie şi aduce egalarea pentru moldoveni!

Min 56: Penalty pentru Botoşani! Moldovenii sunt ajutaţi de sistemul VAR, iar Ofosu obţine lovitura de la 11 metri.

Pauză: FC Botoşani - FCU Craiova 0-1

Min 21: GOOOOOL FCU Craiova! Blănuţă înscrie cu o lovitură frumoasă de cap.

Min 17: VAR-ul intervine şi schimbă decizia! Nu se acordă penalty pentru FC Botoşani.

Min 16: Penalty pentru FC Botoşani după un contact în careu! Moldovenii au şansa deschiderii scorului.

Min 6: Ocazie Botoşani! Sadiku trimite cu capul puţin peste poartă.

Min 1: A început meciul!

Date interesante înainte de meciul de la Botoşani, potrivit lpf.ro.:

FC Botoşani şi FCU 1948 s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de opt ori, de două ori au câştigat moldovenii, de patru ori s-au impus craiovenii, iar alte două partide s-au terminat la egalitate.

Prima confruntare a avut loc pe 26 septembrie 2021, FC Botoşani - FC U Craiova 1948 1-1.

Cele mai multe goluri s-au marcat pe 10 februarie 2022, FC U Craiova 1948 - FC Botoşani 3-2.

Ultima victorie bifată de moldoveni: 15 octombrie 2022, FC Botoşani - FC U Craiova 1948 1-0.

Cea mai recentă dispută directă din SuperLiga României: 11 decembrie 2023, FCU Craiova 1948 - FC Botoşani 2-0, goluri marcate de Leo Lacroix şi Juan Bauza.

Afla mai multe despre: fc botosanifcu craiovasuperliga