VIDEO | FC Botoşani - Petrolul Ploieşti 1-1. Dramatism în prelungiri! Grozav a avut un gol anulat şi un penalty ratat

Fotbal

FC Botoşani şi Petrolul Ploieşti au remizat, scor 1-1, în etapa a doua a Superligii. Finalul a fost dramatic, cu un gol anulat şi un penalty ratat în dreptul lui Gicu Grozav.

Ploieştenii au deschis scorul la Botoşani, după o fază la care Grozav, din pasa lui Budescu, a şutat plasat la colţul lung, din marinea careului, în minutul 14. Gazdele au egalat în minutul 38, când Mihai Roman II a deviat în plasă un balon centrat în careu de Dican.

Petrolul a avut un gol al lui Grozav anulat în minutul 90, după consultarea VAR, pentru offside. Ploieştenii au primit un penalty în minutul 90+9, când Dican l-a lovit pe Doua în careu, însă Grozav a ratat lovitura de la 11 metri, şutând pe lângă poartă în minutul 90+11.

FC Botoşani - Petrolul Ploieşti 1-1 (M. Roman II / Grozav 14)

Min. 90+14 Final!

Min. 90+12 Grozav a tras din penalty pe lângă poartă!

Min. 90+10 Dican faultează, iar centralul dictează penalty!

Min. 90+2 GOOOOL Petrolul! Grozav a marcat din nou superb. Atacantul a tras imparabil sub transversală în prelungiri. Însă, reuşita a fost anulată după minute bune, cu VAR, din cauza unui offside.

Min. 73 Şi Budescu a ratat pentru Petrolul.

Min. 63 Jair iroseşte o ocazie mare pentru Petrolul.

Min. 58 Încă o fază reclamată de moldoveni în careul gazdelor.

Min. 56 Petrovic ratează pentru Petrolul.

Min. 53 Botoşani cere din nou penalty.

Min. 46 A început repriza secundă.

Min. 45+3 Pauză!

Min. 38 GOOOL FC Botoşani! Mihai Roman II a reuşit să finalizeze frumos o acţiune de atac a gazdelor, care au ratat în două rânduri până să marcheze.

Min. 37 Mutombo a trecut pe lângă egalare.

Min. 18 FC Botoşani a cerut penalty!

Min. 17 Patache a respins periculos pentru propria poartă, în corner.

Min. 14 GOOOOL Petrolul! Budescu a scos în marginea careului mingea, iar Grozav a tras puternic la a doua bară pentru 1-0.

Min. 1 A început meciul.

FC Botoşani şi Petrolul Ploieşti se află în căutarea primului succes stagional. În prima rundă, Petrolul a remizat acasă, scor 1-1, contra celor de la Universitatea Cluj, în timp ce FC Botoşani a fost învinsă, în deplasare, de FC Voluntari, scor 1-2.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 11 ori în principala competiţie internă, de patru ori s-au impus moldovenii, celelalte şapte jocuri fiind câştigate de prahoveni.

• Primul meci a avut loc pe 26 octombrie 2013, FC Botoşani-Petrolul 1-2 (marcatori Hadnagy / Teixeira, Dore).

Întâiul succes din contul moldovenilor s-a înregistrat pe 2 decembrie 2015, FC Botoşani - Petrolul 2-1.

Cea mai mare diferenţă de scor pe prima scenă: 6 februarie 2023, FC Botoşani - Petrolul 5-0, meci la finalul căruia Nicolae Constantin a fost înlocuit pe banca tehnică de Florin Pîrvu.

Cea mai recentă dispută directă din Superliga României: 29 aprilie 2023, Petrolul - FC Botoşani 1-0, gol înscris de Constantin Budescu (penalty, minutul 90+9).