VIDEO | FC Botoşani - U Craiova 2-2. Oltenii au revenit de la 0-2 şi au smuls un punct în prelungiri

Fotbal

Universitatea Craiova a fost condusă cu 2-0 la pauză în deplasarea de la Botoşani, însă a obţinut o remiză, graţie golurilor marcate de Mitriţă şi Koljic.

FC Botoşani - Universitatea Craiova 2-2
Au marcat: Kaprof '17, '41 / Mitriţă '53, Koljic '90+5

Echipele de start:

FC Botoşani: Ureche – Benzar, Sadiku, Miron, Ţigănaşu – Florescu, Dican, I. Filip – G. David, E. Lopez, Karpof. Rezerve: Ducan, Adams, Şeroni, Mouaddib, Petro, Ferreira, Fulop, Mitrov, Margiotta, Ofosu, Dimitrov. Antrenor: Bogdan Andone.

Universitatea Craiova: Lazar – Căpăţînă, Zajkov, Screciu, Bancu – A. Creţu, Mateiu,Houri – Baiaram, Ivan, Mitriţă. Rezerve: L. Popescu, Vlădoiu, Soiri, Maldonado, Badelj, Ndong, Kozulj, Mekvabishvili, Danciu, Cîmpanu, Koljic, Markovic. Antrenor: Ivaylo Petev.

Min. 90+5 - GOOOOOOL U Craiova! Koljic marchează şi aduce un punct în prelungiri pentru U Craiova

Min. 53 - GOOOOOOL U Craiova! Mitriţă reduce din diferenţă pentru olteni

Min. 41 - GOOOOOOL FC Botoşani! Kaprof reuşeşte "dubla" după o nouă serie de gafe în defensiva oltenilor

Min. 17 - GOOOOOOL FC Botoşani! Kaprof profită de nesincronizările din defensiva oltenilor şi deschide scorul pentru gazde.

Min. 1 - A început partida.

Înaintea acestui duel, FC Botoşani se afla pe locul 15 (retrogradabil), cu 19 puncte, în timp ce Universitatea Craiova ocupa locul 4, cu 38 de puncte.

18 decembrie 2023, FC Botoşani - Dinamo 0-2: a fost singura înfrângere suferită de moldoveni în ultimele cinci meciuri jucate în campionat pe teren propriu, în rest două succese şi două remize.

Patru victorii, patru rezultate de egalitate şi patru partide pierdute este palmaresul înregistrat de olteni în ediţia curentă din postura de vizitatori.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 25 de ori, de nouă ori s-au impus moldovenii, de 10 ori au câştigat oltenii, iar alte şase partide s-au terminat la egalitate.

• Palmares cu FC Botoşani gazdă: 12 jocuri - 7 victorii FC Botoşani - 4 remize - un succes Universitatea Craiova.
  • Primul joc a avut loc în stagiunea 2014-2015, când Universitatea Craiova a câştigat pe teren propriu cu 2-1 (1 noiembrie 2014).

Întâia victorie din contul moldovenilor a venit pe 2 mai 2015, FC Botoşani - Universitatea Craiova 2-0 (marcatori: Acsinte, Batin).

Două remize albe s-au înregistrat de-a lungul timpului, dintre care una singură cu botoşănenii în postura de gazde (21 noiembrie 2020).

Singurul succes reuşit de olteni în deplasare: 19 iulie 2020, FC Botoşani - Universitatea Craiova 0-2.

Cea mai recentă dispută directă din SuperLiga României: 1 octombrie 2023, Universitatea Craiova - FC Botoşani 5-1, goluri înscrise de M. Danciu, Al. Creţu, J. Markovic, A. Roguljic, Al. Mitriţă, respectiv Ed. Florescu.