VIDEO | Final incendiar de meci între Scoţia şi Franţa, în Six Nations! Eseul decisiv din ultima fază nu a fost validat, iar "Les Bleus" au câştigat cu 20-16

Rugby

Scoţia şi Franţa au oferit un meci senzaţional pe Murrayfield, câştigat de cocoşi după un final controversat, în direct pe Orange Sport.

Scoţia - Franţa 16-20, în Six Nations, pe Orange Sport

Britanicii au avut acţiune de eseu la ultima fază a partidei. Dar, după cinci minute de analiză video, conform regulilor din rugby, nu s-a validat, pentru că nicio reluare nu a arătat cu certitudine că mingea a atins gazonul. Şi până atunci fusese spectacol.

Scoţia a condus cu 13-10 la pauză şi ulterior cu 16-10, dar Franţa a revenit în ultimele 10 minute.

Bielle Biarrey a dat eseu, Ramos a transformat, iar cocoşii au preluat conducerea.

Franţa a obţinut primul succes al sezonului, Scoţia a pierdut primul meci, iar Irlanda poate profita şi se poate îndepărta.

Anglia - Ţara Galilor 16-14

Anglia a obţinut cea de-a şaptea victorie consecutivă de pe propriul teren în faţa Ţării Galilor. Oaspeţii au condus cu 14-5 la pauză, dar au rămas cu acelaşi număr de puncte până la finalul meciului.

Englezii au recuperat în repriza a doua şi s-au impus cu 16-14.

Afla mai multe despre: six nationsscotia franta rugby