VIDEO Germania a făcut scor cu Belarus! Spania, debut cu dreptul în grupele principale de la Campionatul European de handbal masculin

Handbal

Spania a debutat cu dreptul în grupele principale de la Campionatul European de handbal masculin. Ibericii au învins Cehia la capătul unui meci pe care l-au dominat în totalitate. Germania a bătut Belarus la scor!

Scorul zilei de la Campionatul European de handbal l-a reuşit Germania, care s-a impus la opt goluri în faţa Belarusului. Diferenţa a fost făcută încă din prima repriză. Nemţii au intrat cu 18-11 la cabine. În partea a doua nu au mai forţat, dar tot nu le-au dat nicio şansă bieloruşilor. S-a terminat 31-23 pentru Germania, care a adunat astfel primele puncte în grupa 1.

Campioana europeană a avut emoţii doar în startul partiei, iar până la pauză şi-a construit un avans liniştitor de cinci goluri. Ibericii şi-au continuat forcingul în repriza a doua şi au reuşit să se distanţeze chiar la zece goluri. Nu au mai forţat însă în final, iar cehii au mai limitat proporţiile scorului. S-a terminat până la urmă 31-25 pentru Spania

În cel de-al doilea meci al zilei, Croaţia a trecut de Austria, scor 27-23.  Horvat  şi Cindric au fost cei mai buni marcatori ai croaţilor, în timp ce Weber a fost principalul marcator al austriecilor.

Afla mai multe despre: campionatul european de handbal masculin