VIDEO | Gol FA-BU-LOS în Serie A! Orsolini a marcat dintr-o poziţie imposibilă direct din lovitură liberă

Riccardo Orsolini (22 de ani) a marcat un gol superb din lovitură liberă, pe finalul partidei dintre Bologna şi Fiorentina, scor 1-1, în etapa cu numărul 18 din Serie A.

Riccardo Orsolini, gol din lovitură liberă

Fiorentina părea că se îndreaptă spre o victorie importantă în partida din deplasare cu Bologna, după ce Benassi a deschis scorul în prima repriză, în minutul 27. Bologna a alergat după egalare aproape tot meciul, iar eforturile fotbaliştilor lui Mihajlovic au fost răsplătite în ultimele minute ale partidei, printr-o execuţie individuală superbă.

În minutul 90+4, Orsolini şi-a asumat executarea unei lovituri libere din dreapta terenului, dintr-o poziţie din care fotbaliştii Fiorentinei aşteptau o centrare.

Totuşi, italianul cotat la 20 de milioane de euro de site-ul transfermarkt.de a ales să tragă direct pe poartă, iar efortul i-a fost răsplătit. Mingea a trecut peste "zidul viola" şi s-a dus fix sub transversala porţii lui Dragowski.

În urma remizei, Bologna se află pe locul 10 în Serie A, cu 23 de puncte, în timp ce Fiorentina e pe 15, cu 18 puncte.

6 goluri şi 5 pase decisive în 20 de partide sunt cifrele lui Orsolini în acest sezon.

Afla mai multe despre: riccardo orsolinibologna fiorentinagol riccardo orsolini