VIDEO | Hermannstadt - Gaz Metan 0-2. Victorie lejeră a oaspeţilor în derby-ul Sibiului, fără Iordănescu pe bancă. Gazdele au terminat în 9 oameni

În derby-ul judeţului Sibiu, Gaz Metan s-a impus cu 2-0, în primul meci al etapei cu numărul doi din Liga 1.

Campioana ullimului playout Gaz Metan a bifat prima victorie în noul sezon. A învins-o pe Hermannstadt cu 2-0 într-un meci jucat la Târgu Mureş. Prima repriză a fost marcată de eliminarea lui Cordea, din finalul primei reprize.

A doua parte a început la fel de prost pentru gazde. Creţu a fost faultat în careu, iar Marius Constantin a deschis scorul. Atacurile asupra porţii lui Novo au continuat, dar jucătorii de la Mediaş nu au reuşit să finalizeze pasele oferite de Darius Olaru. În minutul 71, după o altă pasă a lui Olaru, Chamed a reuşit să trimită mingea în poartă. În finalul partidei, Hermannstadt a rămas în nouă oameni după ce a fost eliminat şi Dâlbea, care a primit două cartonaşe galbene.

Hermannstadt rămâne cu 0 puncte, în timp ce Gaz Metan ajunge la patru, după ce în prima etapă a terminat la egalitate, 2-2, cu Chindia.

VIDEO | FC Hermannstadt - Gaz Metan 0-2
Au marcat: M. Constantin 49', Chamed 71'

ECHIPELE DE START

FC Hermannstadt: Novo - Măţel, Dandea, Luchin, Tătar - Cordea, Dumitriu, Dâlbea, Caiado - Buzan, Tsoumou
Rezerve: I. Stoica, Petrescu, Yazalde, Debeljuh, Blănaru, Pereira, Sîntean

Gaz Metan: Pleşca - Creţu, M. Constantin, Larie, Cikarski - Droppa, N. Roşu - Ely Fernandes, Olaru, Drăghici - S. Buş
Rezerve: Batista, Chamed, Sanoh, R. Popa, Romeo, Ciocan, Pleaşcă

Min. 83: Eliminare Hermannstadt! Căpitanul Dâlbea vede al doilea cartonaş galben şi ajunge mai repede la vestiare.

Min. 71: GOOOL Gaz Metan! Chamed finalizează cu gol o nouă pasă excelentă trimisă de Darius Olaru.

Min. 70: Ocazie Gaz Metan! Darius Olaru i-a oferit o pasă superbă lui Sergiu Buş, care a ratat incredibil, singur cu poarta.

Min. 49: GOOOL Gaz Metan! Marius Constantin transformă lejer lovitura de pedeapsă.

Min. 47: Penalty pentru Gaz Metan. Buzan a comis o imprudenţă în careu şi l-a călcat pe Valentin Creţu.

Min. 45+1: Cartonaş roşu pentru Cordea! Mijlocaşul de la Hermannstadt a avut o intervenţie cu talpa direct pe tibia lui Neluţ Roşu.

Min. 36: Ocazie Hermannstadt! Dandea a fost la un pas de deschiderea scorului.

Min. 27: Larie primeşte cartonaş galben după ce a executat un bodycheck asupra unui adversar.

Min. 18: Dâlbea şutează spre poarta lui Pleşca, dar experimentatul portar al lui Mediaş reţine fără probleme.