VIDEO | Hermannstadt - U Cluj 2-2. Oroian a stricat debutul lui Sabău pe banca oaspeţilor. Golazo în prelungiri

FC Hermannstadt a încheiat la egalitate luni, pe teren propriu, scor 2-2, cu formaţia Universitatea Cluj, într-un meci din etapa a şaptea a Superligii. Gazdele au egalat în minutele de prelungire ale meciului.

VIDEO | Hermannstadt - U Cluj 2-2 (Paraschiv 35, Oroian 90+2 / Mitrea 45, Popa 45+3)

Min 90+7. Final de meci.

Min 90+2. GOOOL Hermannstadt. Oroian prinde un şut senzaţional, de la 30 de metri, şi aduce egalarea pentru sibieni.

Min 77. Ocazie Hermannstadt. Paraschiv trimite cu capul peste poartă dintr-o poziţie foarte bună.

Min 74. Ocazie Cluj. Popa trimite mingea în bară.

Min 51. Ocazie Cluj. Popa are prima fază de atac periculoasă a părţii secunde.

Min 46. Începe repriza a doua.

Min 45+11. Pauză.

Min 45+7. Gol anulat Hermannstadt. Reuşita lui Paraschiv este anulată pentru offside la Balaure.

Min 45+3. GOOOL U Cluj. Daniel Popa o aduce în avantaj pe formaţia oaspete.

Min 45. GOOOL U Cluj. Mitrea aduce egalarea la Sibiu.

Min 35. GOOOL Hermannstadt. Daniel Paraschiv deschide scorul, după ce trimite mingea în plasă.

Min 30. Fază meci. La o fază petrecută în careul gazdelor, între Daniel Popa şi portarul Muţiu, centralul Florin Andrei îi dă galben pentru simulare atacantului clujenilor. După mai multe verificări la VAR pentru un posibil penalty, decizia iniţială se păstrează.

Min 28. Ocazie Cluj. Daniel Popa trece pe lângă deschiderea scorului.

Min 20. Gol anulat Hermannstadt. Reuşita lui Gabi Iancu este anulată pentru offside.

Min 1. Începe meciul.

Echipele de start:

• Hermannstadt: Muţiu – Butean, I. Stoica (cpt.), Bejan, Oroian – Bucuroiu, Mino, Alhassan, Balaure – G. Iancu, Paraschiv; Rezerve: Căbuz – Etienne, Găman, Murgia, Biceanu, Bărbuţ, Neguţ, Dr. Iancu, Ruben Fonseca; Antrenor: Marius Măldărăşanu
  • U Cluj: Gorcea – Oancea, Miron, Mitrea, Vătăjelu – Nistor, Bic, Popadiuc – I. Stoica, D. Popa, Chipciu (cpt.); Rezerve: Iliev – Dimitrov, Piţian, Perianu, Hofman, Calcan, Tescan, Simion; Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Echipele probabile:

• Hermannstadt: 25. Căbuz - 17. Butean, 5. Bejan, 4. I. Stoica, 51. A Oroian - 96. Balaure, 14. Sota Mino, 8. B. Alhassan, 21. Bucuroiu - 30. Paraschiv, 26. Neguţ
  • Rezerve: 31. Muţiu, 2. Medina, 6. Antoche, 10. G. Iancu, 11. D. Iancu, 16. Murgia, 20. Bărbuţ, 29. Biceanu, 99. Ruben Fonseca
  • Antrenor: Marius Măldărăşanu
  • U Cluj: 23. Iliev - 26. Oancea, 17. Piţian, 3. Mitrea, 5. Vătăjelu - 94. Bic, 16. I. Filip - 7. I. Stoica, 10. D. Nistor, 27. Chipciu - 19. D. Popa
  • Rezerve: 33. Gorcea, 6. A. Miron, 8. Calcan, 11. Tescan, 18. Perianu, 59. Popadiuc, 88. Dimitrov, 97. Hofman, 98. G. Simion
  • Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Şapte puncte au scos sibienii în acest sezon, victorii cu Poli Iaşi (3-1, deplasare), UTA Arad (2-1, acasă) şi remiză în ultima rundă, 1-1 la Sf. Gheorghe. De partea cealaltă, "şepcile roşii" vin după un meci pierdut dramatic, 3-4 cu rivala CFR Cluj, după ce au condus cu 2-0.

Gazdele nu s-a impus niciodată împotriva lui U Cluj. 1-0, 1-0 şi 2-1 au fost rezultatele celor trei partide câştigate de clujeni.

Este primul pentru Ovidiu Sabău după revenirea pe banca tehnică a clujenilor.

Ce a declarat Ioan Ovidiu Sabău după ce a revenit la U Cluj:

”S-a schimbat starea mea emoţională. Este singurul lucru. Dacă n-ar fi fost ceva care să nu funcţioneze între mine şi conducere lucrurile s-ar fi aflat. Am mers pe aceeaşi linie clară, a fost o chestiune emoţională, a fost o perioadă grea pentru mine.

Acea adrenalină, acea stare de spirit n-am mai avut-o şi marea răspundere pe care am avut-o într-un timp atât de scurt, să salvez această echipă, m-a încărcat foarte mult. Când îţi pasă de ceva este normal că eşti implicat şi sentimental. Asta e şi un motiv pentru care am acceptat şi în acest moment să revin. Nu este uşor, dar sunt provocări noi şi vreau să mulţumesc, să le dau această satisfacţie mulţumire, suporterilor.

(n.r. despre negocieri) Foarte scurt. 10 minute (n.r. au durat). Nu am discutat problema asta (n.r. despre contract, înainte de meciul cu CFR). Şi nu e că n-am vrut să accept pentru că era un meci greu, era un derby şi să nu risc. Am auzit şi astfel de voci. Eu eram plecat oricum din ţară, eram plecat în Olanda. M-am întors abia duminică dimineaţa”, a declarat Ioan Ovidiu Sabău.

Afla mai multe despre: hermannstadt u clujsuperligaioan ovidiu sabau