VIDEO | Ilie Poenaru s-a dezlănţuit după remiza de la Gaz Metan. Antrenorul Academicii şi-a criticat jucătorii: "Suntem în desenate animate"

Ilie Poenaru a avut o izbucnire după meciul Gaz Metan - Academica Clinceni 1-1. Antrenorul echipei ilfovene şi-a criticat dur jucătorii pentru modul în care au primit gol.

Academica Clinceni, una dintre revelaţiile acestui sezon, a făcut doar 1-1 cu Gaz Metan. Jucătorii lui Ilie Poenaru au deschis scorul în minutul 53, prin Chunchukov. Însă, în minutul 83, Sambu a marcat din interiorul careului, după o fază fixă executată de la mare distanţă.

”Vorbim să nu le oferim faze fixe, că doar aşa ne puteau marca gol şi asta facem. Suntem pe invers, suntem în desene animate noi. Nu e posibil aşa ceva! De la 45 de metri să îţi bată lovitură liberă, să stai de zici că eşti legat în lanţuri pe linia porţii, nu se poate! Nu ai voie! Noi, care stăteam destul de bine la fazele fixe, nu ai voie să iei un gol de aşa manieră.

Totul s-a rupt în 18 metri, nu am profitat de nicio situaţie. Ne-am complăcut aşa să zic într-o posesie din asta fără progresie, fără să punem presiune pe adversar, să îl forţăm să greşească sau să ne creem ocazii. Nu pot să înţeleg! Asemenea lucruri eu nu pot să înţeleg, când spun că le şi strigăm că trebuie să facem 2-0, ca să ne asigurăm liniştea şi, cred eu, şi victoria în acelaşi timp. Şi ei fac cu totul altceva.

Ăştia suntem, ce să facem? Am pierdut două puncte foarte mari. Momentan nu mă interesează play-off-ul. Pe mine nu mă intersează, le-am şi zis să nu mai vorbim de play-off. Le-am şi spus: <<Nu vă gândiţi la play-off, nu vă mai uitaţi la clasament, lăsaţi clasamentul şi play-off-ul, deocamdată noi trebuie să jucăm fotbal>>