VIDEO | Imagini superbe de la Carpathian Mountain Bike Epic. Cine au fost marii câştigători

Sporturi

Trei zile spectaculoase a avut prima ediţie a competiţiei de mountain bike de la Cheile Grădiştei! Campioni din zece ţări s-au luptat pe traseele din Bucegi şi din Piatra Craiului, iar la final slovacii au triumfat atât la masculin, cât şi la feminin.

După trei zile de competiţie şi 157 de kilometri parcursi, Carpathian Mountain Bike Epic a ajuns la final. La masculin slovacii au fost cei mai buni. Şi-au apărat locurile furntase de dupa a doua runda. Visnovsky a fost primul la general urmat de Ulik si de Blazso.

Si la feminin castigatoarea a venit tot din Slovacia. Janka Stevkova s-a impus dupa cele trei etape programate la sfarsitul acestei saptamani. Sportiva s-a clasat inaintea Krystynei Konvisarova si a Hannei Vergeles.

Succesul primei editii asteapta sa fie confirmat in 2018. Ciclistii profesionisti vor reveni in Romania anul viitor pentru a concura pe traseele montane in perioada 16 - 19 august.

Afla mai multe despre: carpathian mountain bike epicmountain bikebucegiromania