VIDEO | Kiel - Dinamo 31-32, în play-off-ul Ligii Campionilor. ”Dulăii” câştigă la ultima fază şi părăsesc competiţia cu fruntea sus

Handbal

Dinamo Bucureşti a învins-o pe THW Kiel, în deplasare, scor 32-31, miercuri după-amiază, în returul play-off-ului pentru sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

• Partida dintre THWV Kiel şi Dinamo Bucureşti a fost transmisă ÎN DIRECT pe Orange Sport 1, dar şi în format LIVE VIDEO pe site-ul orangesport.ro.
  • În pofida acestei victorii, Dinamo este eliminată din Liga Campionilor. TWH Kiel merge în ”sferturi”, cu scorul general 72-60.

VIDEO | Kiel - Dinamo 31-32

Min. 59:57: Kiel - Dinamo 31-32. Akimenko înscrie din propria jumătate la ultima fază a meciului, iar Dinamo câştigă partida.

Min. 59:49: Kiel - Dinamo 31-31. Racoţea înscrie, cu 11 secunde înainte de final.

Min. 57: Kiel - Dinamo 29-29. Akimenko marchează din extremă dreaptă, la colţul scurt.

Min. 51: Kiel - Dinamo 26-28. O nouă ”aeriană” spectaculoasă reuşită de Dinamo, finalizată de Pascual.

Min. 48: Kiel - Dinamo 25-26. Kasparek trimite o minge cu efect pe lângă Mrkva.

Min. 45: Kiel - Dinamo 24-23. Shebib înscrie de pe semicerc şi reduce diferenţa.

Min. 43: Kiel - Dinamo 23-21. Sagosen înscrie de pe centru, fără mari probleme.

Min. 40: Kiel - Dinamo 21-19. Jacobsen marchează pe contraatac.

Min. 38: Kiel - Dinamo 19-19. Kasparek înscrie de pe centru, printr-o aruncare plasată bine.

Min. 36: Kiel - Dinamo 18-18. Sagosen înscrie şi restabileşte egalitatea.

A început repriza secundă!

Min. 30: Kiel - Dinamo 16-17. Johansson marchează în ultima secundă şi stabileşte scorul pauzei!

Min. 30: Kiel - Dinamo 15-17. Aruncarea lui Kuduz este scăpată în poartă de Mrkva.

Min. 28: Kiel - Dinamo 13-15. Humet înscrie un gol extraordinar: a ”plesnit” mingea din săritură, pe lângă portarul advers.

Min. 27: Kiel - Dinamo 13-13. Bilyk înscrie de pe centru.

Min. 25: Kiel - Dinamo 12-13. Zein marchează al doilea său gol al meciului.

Min. 22: Kiel - Dinamo 10-11. Dahmke înscrie şi el, pe contraatac, dar golul este anulat de către arbitiri. Nemţii primesc şapte metri, iar Ekberg înscrie.

Min. 18: Kiel - Dinamo 9-10. Vali Ghionea punctează şi el, din extremă dreaptă.

Min. 16: Kiel - Dinamo 7-9. Shebib înscrie de pe semicerc.

Min. 12: Kiel - Dinamo 6-7. Gurbindo înscrie pe contraatac şi campioana României este în avantaj.

Min. 11: Kiel - Dinamo 6-6. Gurbindo marchează printr-o aeriană de efect.

Min. 6: Kiel - Dinamo 5-3. Kukic marchează şi el cu o aruncare exactă.

Min. 3: Kiel - Dinamo 2-1.Alex Pascual marcheză de pe extremă, primul gol al dinamoviştilor.

Min. 1: Kiel - Dinamo 1-0. Nemţii încep în forţă partida!

Min. 1: A început partida!

Ştirea iniţială

În manşa tur, disputată în România, THW Kiel s-a impus fără drept de apel, cu 41-28, iar ”dulăii” au nevoie de o adevărată minune pentru a întoarce rezultatul şi a se califica în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

• THW Kiel a cucerit de patru ori Liga Campionilor (2007, 2010, 2012, 2020), iar de alte patru ori a pierdut finala (2000, 2008, 2009 şi 2014)

Să ajungem aici e fantastic, dar e diferit să joci contra unui adversar de un acest nivel. Nu am avut nicio şansă astăzi, au jucat mai bine. Oricum, mi se pare o performanţă că am reuşit să ajungem până aici”, a declarat Xavi Pascual, după înfrângerea din tur.