VIDEO | Leeds - Liverpool 1-6. Trupa lui Jurgen Klopp a dat câte a putut. O nouă fază de arbitraj britanic de neînţeles

Premier League

Leeds mai are de aşteptat să o învingă pe Liverpool pe teren propriu. Din 2000 datează ultima victorie împotriva cormoranilor, care au făcut un meci ideal pe Elland Road.

VIDEO | Leeds - Liverpool 1-6. Jurgen Klopp şi setul german al ”cormoranilor”

Liverpool a zdrobit-o pe Leeds chiar pe Elland Road în epilogul etapei 31, cu un incredibil 6-1.

Gakpo a deschis scorul după ce a indeplinit o simplă formalitate. Faza a oferit o nouă monstră de arbitraj britanic de neînţeles.

Recuperarea făcută cu mâna de către Alexander-Arnold nu a fost sancţionată de arbitrajul video, iar golul a fost validat. Patru minute mai târziu, Salah a dublat avantajul cormoranilor.

Repriza secundă a început furtunos. Sinisterra a redus diferenţa imediat după pauză, dar Jota a marcat şi el cinci minute mai târziu.

Salah a făcut dubla pentru 4 la 1, dar Jota nu s-a lăsat mai prejos. Portughezul a punctat şi el pentru a doua oară.

Nunez a închis setul pe final, iar Liverpool intrerupe seria de cinci meciuri fără victorie.

În urma acestui rezultat, Liverpool şi-a consolidat locul 8 în clasamentul din Premier League, după ce a acumulat 47 de puncte în 30 de meciuri jucate.

De partea cealaltă, Leeds se află pe poziţia a 16-a, cu 29 de puncte strânse până în acest moment.

Afla mai multe despre: premier leagueleeds liverpooljurgen klopp