VIDEO | Manchester City - FC Copenhaga 3-1. Calificare en fanfare în sferturi pentru ”cetăţeni”! Akanji, Alvarez şi Haaland au punctat în returul de pe Etihad

Manchester City s-a impus în returul cu FC Copenhaga din Anglia, scor 3-1, şi s-a calificat fără emoţii în sferturile Ligii Campionilor.

Manchester City - FC Copenhaga 3-1 ( Akanji 5, Alvarez 9, Haaland 45+3/ Elyounoussi 29) (5-2 la general)

Echipele de start:

• Manchester City: Ederson- Gvardiol, Dias, Akanji, Lewis- Kovacic, Rodri, Bobb, Alvarez, Nunes- Haaland
  • Rezerve: Ortega, Carson, Ake, De Bruyne, Foden,Gomez, Hamilton, Bernardo Silva, Stones, Susoho, Walker, Wright
  • Copenhaga: Grabara- Diks, McKenna, Vavro, Jelert, Ankersen- Clem, Oskarsson, Fronholdt- Elyououssi, Achouri
  • Rezerve: Buur, Bardghji, Boilesen, Buur, Cornelius, Hojlund, Larsson, Mattsson, Meling, Sorensen

Min 90+3. Meciul s-a terminat, scor 3-1. City merge în optimile Ligii Campionilor!

Min 90+2. Ocazie pentru City! Oscar Bobb trimite mingea în bară, ”ajutat” şi de devierea unui apărător.

Min 67. Ocazie pentru Copenhaga! Ederson respinge în corner şutul lui Hojlund.

Min 46. A început repriza a doua.

Min 45+3. Prima repriză s-a terminat, scor 2-1.

Min 45+2. GOOOOOOOL CITY! Erling Haaland înscrie la ultima fază a primei reprize.

Min 29. GOOOOOOOL COPENHAGA! Mohamed Elyounoussi reduce din diferenţă, la capătul unui contraatac fulger purtar de campioana Danemarcei.

Min 9. GOOOOOL CITY! Julian Alvarez şutează modest din marginea careului, dar Grabara scapă balonul în poartă.

Min 5. GOOOOOOOOOOOOL CITY! Akanji reia în vinclu o centrare din corner.

Min 1. A început meciul!

În turul disputat în Danemarca, echipa lui Pep Guardiola a avut parte de un meci facil în care au reuşit să deschidă scorul pe începutul reprizei.

Kevin De Bruyne a marcat din pasa lui Phil Foden, în minutul 10. Gazdele au egalat prin Mattsson în minutul 34, dar City a încheiat repriza în avantaj, datorită reuşitei lui Bernardo Silva, din prelungirile primului act, din pasa belgianului De Bruyne.

Pentru City a urmat un nou gol reuşit în prelungiri, în minutul 90+2, rolurile s-au inversat de la primul gol al partidei, Phil Foden a înscris iar De Bruyne a pasat decisiv. Astfel, City pleacă cu un avantaj de două goluri şi speră să aibă parte de o calificare fără mari probleme, pe Etihad Stadium.

Erling Haaland vrea să-şi extindă diferenţa de goluri în clasamentul golgheterilor celor de la Manchester City din UEFA Champions League, în actuala stagiune.

Norvegianul are cinci reuşite, iar pe urmele sale sunt Julian Alvarez şi Phil Foden, fiecare cu câte patru reuşite, în acest sezon al Ligii Campionilor.

În ultima etapă din Premier League, "cetăţenii" s-au impus cu scorul de 3-1 în faţa celor de la Manchester United, în derby-ul oraşului Manchester. City a dominat partida dar s-au văzut conduşi pe tabelă, dar băieţii lui Pep Guardiola au reuşit să spargă gheaţa şi să obţină cele trei puncte de la meciul disputat pe Etihad Stadium.

Afla mai multe despre: uefa champions leaguemanchester cityfc copenhagacopenhagaerling haalandkevin de bruyne