VIDEO | Manchester United - Atletico Madrid 0-1 (1-2 la general). Formaţia pregătită de Diego Simeone, calificată în sferturi

Fotbal

Manchester United a fost eliminată de Atletico Madrid în optimile din Liga Campionilor, scor 2-1 la general.

VIDEO | Manchester United - Atletico Madrid 0-1 (Renan Lodi 41)

Echipele de start:

• Manchester United: De Gea - Dalot, Varane, Maguire, Telles - Fred, McTominay - Elanga, Fernandes, Sancho - Ronaldo
  • Rezerve: Heaton, Henderson, Bailly, Jones, Lindelof, Wan-Bissaka, Lingard, Mata, Matic, Pogba, Cavani, Rashford
  • Atletico Madrid: Oblak - Gimenez, Savic, Reinildo - Llorente, De Paul, Koke, Herrera, Lodi - Griezmann, Felix
  • Rezerve: Lecomte, Gomez Vela, Camara, Felipe, Hermoso, Martin, Moreno, Serrano, Kondogbia, Suarez, Gonzalez Correa

Min 90. Final de meci.

Min 83. Dalot trimite de la distanţă, dar şutul său trece pe lângă.

Min 77. Varane reia cu capul în urma unei lovituri libere, însă Oblak parează, înainte de a reţine balonul trimis de Ronaldo din foarfecă.

Min 59. Sancho reia din voleu, dar şutul său nu prinde spaţiul porţii.

Min 46. Fernandes îi aşează senzaţional balonul cu călcâiul lui Elanga, dar şutul suedezului nu prinde spaţiul porţii.

Min 46. A început partea secundă.

Min 45+3. Final de primă repriză.

Min 45+2. Fernandes trimite o torpilă de la distanţă, dar Oblak se opune.

Min 41. Goool Atletico!! Renan Lodi deschide scorul.

Min 34. Gol anulat Atletico! Joao Felix înscrie, dar reuşita nu este validată, din pricina unui offside.

Min 26. Dalot trimite de la distanţă, dar Oblak prinde cu uşurinţă.

Min 16. De Paul trimite un şut senzaţional de la distanţă, dar De Gea reuşeşte să se opună.

Min 13. Elanga primeşte o centrare în careu şi reia din prima, dar Oblak blochează salvator cu capul.

Min 1. A început partida.

Meciul va avea loc de la ora 22:00, pe Old Trafford. În cealaltă partidă a zilei se vor întâlni Ajax şi Benfica, după 2-2 în tur.

În această săptămână se vor stabili şi ultimele patru sfertfinaliste din Liga Campionilor.

În sferturi s-au calificat deja Liverpool (2-1 cu Internazionale Milano), Bayern Munchen (8-2 cu RB Salzburg), Manchester City (5-0 cu Sporting Lisabona) şi Real Madrid (3-2 cu PSG).

În meciul tur, disputat în urmă cu trei săptămâni şi arbitrat de Ovidiu Haţegan, Atletico Madrid şi Manchester United au încheiat la egalitate, scor 1-1.

Joao Felix a deschis scorul în minutul şapte, dar puştiul Elenga a restabilit egalitatea pe tabelă, în minutul 80, astfel că soarta calificării se va decide la returul din Anglia.

De la partida cu pricina, Manchester United a mai disputat trei jocuri în Premier League. ”Diavolii roşii” nu traversează cea mai bună perioadă, dar Cristiano Ronaldo a revenit la forma care l-a consacrat.

Gruparea de pe Old Trafford a remizat cu Watford (0-0) şi a pierdut fără drept de apel în Derby of Manchester, cu rivala Manchester City, scor 1-4.

Dar Manchester United a câştigat cu Tottenham Hotspur, scor 3-2, în ultima partidă dinaintea duelului decisiv din Liga Campionilor.

În acest meci, Cristiano Ronaldo pur şi simplu a strălucit. A marcat un hat-trick şi a devenit cel mai bun marcator din istoria fotbalului.

Acesta speră să repete isprava şi în duelul cu Atletico Madrid. A mai făcut-o de câteva ori.

Lusitanul ajuns la 37 de ani i-a făcut viaţa grea lui Diego Simeone pe unde l-a prins în Champions League.

În perioada în care juca la Real Madrid, Ronaldo a marcat patru goluri în duelurile din fazele eliminatorii cu Atletico, inclusiv în finala din 2014. Şi în primul sezon la Juventus (2018-2019), portughezul a marcat un hat-trick şi a calificat-o pe formaţia italiană în sferturi, după 0-2 în tur.

Ajuns la Manchester United, Cristiano Ronaldo are din nou şansa de a-i strica planurile lui Simeone în drumul său spre singurul trofeu care îi lipseşte din palmares: trofeul Ligii Campionilor.

Ralf Rangnick speră ca Ronaldo să fie în formă maximă şi în meciul de astăzi. Bruno Fernandes a revenit şi el după ce a acuzat mici probleme medicale.

”Dacă poate înscrie încă trei goluri, vom vedea. Nu este deloc uşor să marchezi trei goluri împotriva acestei echipe. Performanţa sa generală împotriva lui Tottenham a fost foarte bună şi asta sperăm să vedem din nou de la el împotriva lui Atletico Madrid”, a declarat Rangnick.

De cealaltă parte, Atletico Madrid a jucat şi ea trei meciuri în La Liga de la duelul din urmă cu trei săptămâni. Au fost trei victorii: cu Celta Vigo (2-0), cu Betis (3-1) şi cu Cadiz (2-1).

Diego Simeone ştie cum să iasă învingător după confruntarea de pe Old Trafford.

"Vom aplica apăsare înaltă. Va fi tipul de joc clasic la care te aştepţi într-un joc ca acesta, vertijul pe care îl suferi uneori din cauza jocului acasă.

Cred că am avut ocazia să contraatacăm pentru a profita de greşelile pe care le-au făcut. Suntem cu adevărat pregătiţi pentru acest joc şi vom face tot ce putem", a explicat Simeone.

Afla mai multe despre: liga campionilorcristiano ronaldomanchester unitedatletico madrid