VIDEO | Meci suspendat după ce arbitrul a fost stropit cu bere de suporteri

Fotbal

Meciul dintre echipele FSV Zwickau şi Rot-Weiss Essen, din liga a treia germană de fotbal, a fost suspendat definitiv, duminică, din cauza faptului că arbitrul a fost stropit cu bere din tribună, la pauză, când se îndrepta spre vestiare, transmite DPA.

Nicolas Winter nu a revenit de la vestiare pentru repriza a doua şi meciul nu a fost reluat.

Arbitrul nu a mai dorit reluarea partidei

Scorul era 1-1, ambele echipe luptând pentru evitarea retrogradării. Chiar înainte de pauză, arbitrul eliminase un jucător de la gazde şi acordase oaspeţilor un penalty, care fusese transformat.

''Teribil. Oribil. Sunt unele lucruri care nu trebuie să se întâmple. Vor exista consecinţe'', a declarat Frank Fischer, purtătorul de cuvânt al boardului clubului din Zwickau.

''Nu mai depinde de noi. Nu trebuie să avem o depunctare sau o sancţiune financiară. Dorim rejucarea'', a mai spus oficialul.

Poliţia a identificat ulterior bărbatul care l-a stropit cu bere pe arbitru, iar clubul crede că acesta ar putea fi unul dintre sponsorii săi. Fischer a afirmat că vinovatul va suporta consecinţele.

Afla mai multe despre: rot-weiss essenzwickau