VIDEO | "Mi se pare suspect!". Bogdan Cosmescu, indignat după ce a văzut faza controversată din UTA - FC Botoşani 2-2! | EXCLUSIV

În direct la Orange Sport, Bogdan Cosmescu a comentat faza controversată din meciul UTA Arad - FC Botoşani 2-2, meci din etapa a 25-a din Superliga României. Comentatorul Orange Sport a spus că "mi se pare suspect" când a văzut ce s-a întâmplat pe terenul de joc.

În minutul 73 al meciului UTA Arad - FC Botoşani 2-2 s-a petrecut o fază controversată, în urma căreia arbitrul George Găman a luat măsuri. Lui Bogdan Cosmescu i s-a părut suspect gestul făcut de unul dintre jucătorii aflaţi pe terenul arenei "Francisc Neuman".

A luat "roşu" intenţionat!? Bogdan Cosmescu, despre faza controversată din UTA - FC Botoşani 2-2: "Mi se pare suspect"

Ibrahima Conte (27 de ani), fotbalistul arădenilor, a încasat un cartonaş roşu în minutul 73 al meciului terminat la egalitate cu FC Botoşani, 2-2. Conte l-a călcat intenţionat pe Eduard Florescu, aflat deja la pământ. VAR l-a chemat pe Găman să revadă faza, iar arbitrul i-a acordat cartonaşul roşu.

Bogdan Cosmescu a spus că i se pare o fază suspectă: "Mie mi se pare că suspect. Cum să faci aşa ceva? Te poţi gândi la orice, sunt convins că n-a fost, dar te poţi gândi. (...) L-a călcat să vadă că există intenţie, uşor, nu l-a călcat să-i rupă piciorul. Îl calcă uşor, să nu-l accidenteze", a spus Bogdan Cosmescu, la Orange Sport, completat de Mihai Stoica.

"Nu e suspect, asta se întâmplă în momentul în care nu gândeşti", a spus Mihai Stoica, la Orange Sport.

UTA Arad - FC Botoşani 2-2, în Superliga României

FC Botoşani a încheiat la egalitate luni, în deplasare, scor 2-2, cu formaţia UTA Arad, într-un meci din etapa a 25-a a Superligii. Oaspeţii au marcat de două ori în numai cinci minute, iar gazdele au jucat în zece din minutul 73 şi au egalat în minutul 90.

La Arad, UTA a deschis scorul împotriva cursului jocului. Oaspeţii au trimis în bară, în minutul 19, prin Romario Benzar, iar Friday Adams a ratat o ocazie mare în minutul 21, când a respins bine portarul gazdelor, Florin Iacob. Pe acest fond, Căpuşă a primit în careu de la Manuel Freitas şi a înscris în minutul 33, iar arădenii au intrat la pauză cu avantaj minim pe tabelă.

După pauză, Enzo Lopez a egalat cu o lovitură de cap, în minutul 51, iar în minutul 56 acelaşi Lopez i-a pasat lui Mitrov, în careu, acesta a călcat mingea şi Gabriel David a înscris pentru 2-1. În minutul 73 arbitrul George Găman i-a acordat cartonaş roşu arădeanului Ibrahima Conte, după ce acesta îl călcase intenţionat pe Eduard Florescu, căzut pe teren. Găman acordase iniţial doar cartonaşul galben, însă a schimbat decizia după ce a fost chemat la margine de către arbitrii din camera VAR. În minutul 85 Florin Iacob a scos incredibil un lob al lui Kaprof şi gazdele au reuşit să egaleze printr-un jucător abia intrat pe teren. Ariel Lopez a înscris cu o lovitură de cap la un corner, în minutul 90 şi meciul s-a încheiat la egalitate, scor 2-2.

UTA Arad are 31 de puncte şi ocupă poziţia a 11-a în clasament, iar FC Botoşani face 19 puncte şi ocupă, în continuare, penultimul loc în Superligă.

UTA ARAD: Fl. Iacob - Căpuşă, I. Conte, Benga, Diogo Rodrigues (Aly Abeid 59) – Manuel Freitas (Joao Pedro 59), Cr. Mihai (Ariel Lopez 83) – R. Pop (A. David 69), Fabry (V. Morar 69), Omondi – Luckassen. ANTRENOR: Mircea Rednic

FC BOTOŞANI: Ducan – R. Benzar, Sadiku, G. Miron, Ţigănaşu - I. Filip, Dican, G. David (Celea 74) – E. Florescu (Aldair Ferreira 90+2) , Enzo Lopez (Kaprof 67), F. Adams (Mitrov 46). ANTRENOR: Bogdan Andone

Cartonaşe galbene: G. Miron 42, Aly Abeid 86, Benga 90+2 / Mitrov 86

Cartonaş roşu: Ibrahima Conte (UTA Arad) min. 73

Arbitri: George Cătălin Găman - Mircea Orbuleţ, Stelian Slabu - Florin Mazilu

Afla mai multe despre: ibrahima contebogdan cosmescuutafc botosanivideosuperliga