VIDEO | Minaur Baia Mare a pierdut finala European Cup la handbal masculin. Trofeul putea fi cucerit la 37 de ani de la prima cupă europeană

Handbal

Echipa de handbal masculin Minaur Baia Mare a pierdut sâmbătă, pe teren propriu, finala European Cup, în faţa norvegienilor de la Naerbo IL.

Minaur Baia Mare a fost învinsă de Naerbo IL în faţa propriilor fani cu scorul de 27-26 (13-10), după ce în tur oaspeţii s-au impus, cu 29-25.

Astfel, cu 56-51 la general, echipa norvegiană a câştigat finala European Cup şi s-a bucurat de primirea trofeului în sala hanbaliştilor de la Minaur.

Minaur Baia Mare s-a calificat în finală după dubla cu Alingsas HK (34-28 şi 28-31), iar Naerbo IL a trecut de Drammen HK (27-30 şi 35-31).

Cucerirea trofeului pentru Minaur ar fi venit la 37 de ani distanţă de când câştiga prima sa cupă europeană, în 1985 (Cupa IHF), urmată de câştigarea Cupei EHF, în 1988.

Afla mai multe despre: baia mare