VIDEO MM Stoica ”a pus lupa” pe reuşita lui Silviu Balaure: ”Executie de mare jucător” / ”E printre cele mai frumoase goluri are campionatului” | EXCLUSIV

Hermannstadt​

Echipa FC Hermannstadt a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 4-0, formaţia Farul Constanţa, într-un meci din etapa a 20-a a Superligii. Este cea mai categorică înfrângere a Farului în acest sezon, în care este lider în Superligă.

Cu ce a rămas MM Stoica după Hermannstadt - Farul: ”E printre cele mai frumoase goluri are campionatului”. Laude pentru un fotbalist: ”A reuşit o executie de mare jucător” | EXCLUSIV

În primul meci oficial disputat pe noul stadion din Sibiu, FC Hermannstadt a reuşit o victorie surprinzătoare, la scor, în faţa liderului din Superligă, echipa lui Gheorghe Hagi, Farul Constanţa. Gazdele au deschis scorul încă din minutul 2 al meciului, când Balaure a înscris cu o lovitură de cap, la centrarea lui Opruţ. Portarul Letica a avut apoi intervenţii bune la Alibec şi Pitu. Însă, în minutul 54, o combinaţie între Balaure şi Paraschiv s-a încheiat cu golul de 2-0, după ce arbitrul a revăzut faza la VAR pentru a vedea un posibil fault asupra unui constănţean.

În minutul 64 a fost eliminat Mihai Popescu, după o intervenţie dură la Paraschiv, iar în minutul 68 arbitrul Bogdan Dumitrache a dictat penalti pentru gazde după ce a consultat VAR, înurma unui fault al lui Grameni asupra lui Bejan. A executat Buhăcianu, şi a făcut 3-0. Apoi ambele formaţii au trecut pe lângă gol.

În minutul 76 a fost eliminat şi un jucător al gazdelor, Seydou Issah, dar Hermannstadt s-a impus cu 4-0, după un penalty acordat în minutul 90+4 şi transformat de Ionuţ Petrescu. Gazdele au avut un gol anulat pentru ofsaid, la ultima fază a meciului şi sibienii sunt pe locul 6, cu 30 de puncte după o seară perfectă pentru echipa lui Măldărăşanu.

Golul doi a lui Silviu Balaure l-a făcut pe Tudor Sămuilă să declare: ”E printre cele mai frumoase goluri are campionatului”. Nici lui MM nu i-a scăpat execuţia fotbalistului de la Hermannstadt: ”Faptul că el pleacă în alunecare acolo şi ridică balonul... e executie de mare jucător!”.

MM a mai remarcat şi centrarea lui Opruţ la primul gol înscris de Sibiu: ”Este extraordinară! Şi uite ce iese dintr-o centrarea extraordinară pentru că da... Balaure nu loveşte bine mingea, îi vine prea tare şi nu poate să îi dea direcţie. Uite ce înseamnă o centrare bună!”.

Echipele care au evoluat:

• HERMANNSTADT: Letica - Butean, Bejan, Antoche, Opruţ – Mino, Biceanu (I. Petrescu 77) – Balaure (Buhăcianu 63), Baba Alhassan (Seydou Issah 46), Oroian (C. Popecu 87) – D. Paraschiv (Babic 77). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu
  • FARUL CONSTANŢA: Aioani – Sîrbu (R. Benzar 53), Larie (Bîrzu 90), Popescu, Kiki - Artean, Băluţă (Nedelcu 82), Grameni (Casap 83) – Torje (R. Moldoveanu 46), Alibec, Pitu. ANTRENOR: Gheorghe Hagi

”Sibienii le-au arătat balaurul”. Reacţii în direct după ce Hermannstadt a zdrobit liderul Superligii: ”Scorul nu reflectă ceea ce s-a întâmplat. Şi Farul a avut ocazii” | EXCLUSIV