VIDEO | Momente de panică în Qatar! Andy Delort s-a prăbuşit pe gazon

Fotbal

Fotbalistul franco-algerian Andy Delort s-a prăbuşit pe teren sâmbătă, în timpul unui meci din Qatar Stars League Cup.

Andy Delort (32 de ani) a deschis scorul pentru echipa sa, Umm Salal, în minutul 6 al meciului de sâmbătă disputat împotriva formaţiei Al-Arabi.

Andy Delort, aproape de o tragedie!

La zece minute după gol, la o lovitură liberă executată de adversari, Delort a început să gesticuleze părând că vrea să protesteze, dar după câteva secunde atacantul lui Umm Salal s-a prăbuşit pe gazon, având convulsii.

Medicii au intervenit de urgenţă şi i-au acordat primul ajutor de pe teren. Antrenorul nu a avut de ales şi l-a înlocuit.

După o vreme Delort a reapărut în preajma băncii de rezervă, a salutat publicul şi a luat loc pe banca rezervelor.

Echipa sa, Umm Salal a învins la 11 metri pe Al-Arabi şi a câştigat trofeul pus în joc – Stars League Cup, după un meci în care a condus cu 3-0 şi s-a încheiat 4-4 după 120 de minute. Umm Salal s-a impus cu 3-1 la lovituri de departajare.

În cariera sa, Andy Delort a evoluat pentru Ajaccio, Nimes,Metz, Tours, Wigan, Caen, Tigres, Toulouse, Montpellier, Nice, şi Nantes, înainte să se transfere la Umm Salal, în 2023, în schimbul a 2.500.000 de euro.

• 10.000.000 de euro le-a plătit Nice celor de la Montpellier pentru Andy Delort, în vara lui 2021.

Afla mai multe despre: andy delortqatarumm salal