VIDEO | Moruţan, "on fire": două assist-uri în Pisa - Ternana! Şi-a ameţit un adversar cu o "bicicletă"

Olimpiu Moruţan (23 de ani) e "on fire" la Pisa, în Serie B. Mijlocaşul naţionalei României a reuşit două assist-uri!

Moruţan se simte foarte bine în Italia, la Pisa, unde a fost împrumutat de Galatasaray, club care l-a cumpărat de la FCSB cu 3,5 milioane de euro. Românul a reuşit o nouă partidă foarte bună pentru italieni, în care şi-a trecut în cont două assist-uri.

Pisa a primit vizita echipei Ternana în etapa a 14-a din Serie B, meci în care a ieşit la rampă Olimpiu Moruţan. Mijlocaşul ofensiv a reuşit două pase de gol şi şi-a ajutat clubul să câştige.

Mai întâi, în minutul 19, Olimpiu Moruţan a reuşit să pătrundă în careu în forţă, din dreapta, şi şi-a ameţit un adversar cu o "bicicletă", l-a trimis în direcţia greşită şi apoi l-a lăsat cu poarta goală pe Tramoni. Acesta a marcat pentru 1-0.

Apoi, în minutul 40, Barba a marcat din pasa lui Olimpiu Moruţan. Românul a executat înşelător o lovitură liberă de la distanţă, iar colegul său a îndeplinit o simplă formalitate din faţa porţii.

Olimpiu Moruţan a înregistrat, astfel, patru goluri şi cinci pase de gol în 12 apariţii din toate competiţiile la Pisa.