VIDEO | Napoli se impune în derby-ul cu Lazio şi măreşte diferenţa faţă de Inter Milano. Echipa lui Ştefan Radu a jucat în "10" oameni

Serie A

În derby-ul începutul de an din Serie A, Napoli a învins-o, 2-1, pe Lazio.

VIDEO | Napoli - Lazio 2-1 (Callejon 34', Milik 36' / Immobile 65')

Lazio nu a reuşit să o învingă pe Napoli şi să urce pe ultimul de Liga Campionilor, ocupat în acest moment de AS Roma, chiar dacă formaţia antrenată de Carlo Ancelotti are mari probleme de lot.
Prima jumătate a primei reprize s-a jucat cât de cât de la egal la egal, dar Napoli a punctat imediat după ce tabela a arătat trecerea a 30 de minute prin căpitanul din acest meci, Jose Callejon. Două minute mai târziu, polonezul Milik a executat fără cusur o lovitură liberă şi a mărit avantajul gazdelor.
După pauză, Lazio a căutat să reducă diferenţă şi a reuşit după ce Correa, intrat după pauză, i-a pasat decisiv lui Immobile. Cu toate acestea, elevii lui Simone Inzaghi nu au mai reuşit să înscrie, iar situaţia le-a fost ingreunată şi de eliminarea lui Acerbi, din minutul 70.
În urma acestui rezultat, Napoli îşi măreşte distanţa faţă de locul 3, Inter, la şapte puncte şi se apropie la şase lungimi de liderul Juventus. Lazio rămâne pe 5, cu 32 de puncte şi pot fi depăşiţi în cazul unei victorii a lui AC Milan, luni, cu Genoa.

Echipele de start

• Napoli: Meret - Malcuit, Maksimovic, Albiol, Ghoulam - Callejon, Diawara, Zielenski, F. Ruiz - Milik, Mertens
  • Lazio: Strakosha - L. Felipe, Acerbi, Radu - Lulic, Parolo, Lucas Leiva, Milinkovic-Savic, Lukaku - Luis Alberto - Immobile

Min. 70: Acerbi primeşte al doilea cartonaş galben şi este eliminat.

Min. 65: GOOOL Lazio! Immobile reduce din diferenţă.

Min. 36: GOOOL Napoli! Milik înscrie superb dintr-o lovitură liberă.

Min. 34: GOOOL Napoli! Jose Callejon înscrie cu un şut plasat lângă bara porţii lui Strakosha.

Echipa lui Carlo Ancelotti porneşte cu un singur gând, acela de a mări diferenţa faţă de contracandidata pentru al doilea loc. În schimb, o victorie pentru Lazio ar însemna apropierea de locurile pentru Liga Campionilor.

La plecarea de la Roma, pe elevii lui Simone Inzaghi i-a aşteptat o atmosferă de derby. Suporterii lui Lazio şi-au aşteptat favoriţii cu torţe şi fumigene şi au oferit acel plus de motivaţie care unoeri poate face diferenţa, mai ales în astfel de partide.

• LIVE VIDEO | Derby-ul etapei din Italia, Napoli - Lazio, se joacă duminică, de la 21:30, pe Telekom Sport 1