VIDEO | Ne pregătim de CM 2018 cu un meci de gală! Neymar a revenit cu gol, iar Brazilia a câştigat amicalul de lux cu Croaţia

Cupa Mondială

Neymar a avut o revenire de senzaţie, după o absenţă de trei luni cauzată de o accidentare. Atacantul a înscris superb în victoria Braziliei contra Croaţiei, 2 la 0.

Brazilia - Croaţia 2-0 (Neymar 69, Firmino 90+3)

Neymar a fost în mare formă pentru Brazilia, la primul său meci după accidentarea suferită la finalul lunii februarie. Introdus de Tite la pauză, starul lui PSG a înscris împotriva Croaţiei în minutul 69, după o fază colectivă superbă. A fost a 54-a reuşită a lui Neymar în tricoul Braziliei.

Aşa cum s-a obişnuit, Firmino a înscris şi el pe Anfield şi a stabilit scorul final, Brazilia - Croaţia 2 la 0. Atacantul lui Liverpool nu mai marcase pentru naţională de doi ani.

Croaţii au fost periculoşi doar la jocul aerian. Lovren, în prima repriză, a fost aproape să deschidă scorul. Iar în al doilea act, Alisson s-a opus excelent în faţa lui Rebic.

La pauza meciului, spectacolul a fost asigurat de mascota Braziliei. Canarinho a întreţinut atmosfera şi a încercat tot felul de scheme. Însă nu i-au ieşit toate. Pantoful i-a sărit în tribună.

FINAL

min. 90+3 - GOOOL Brazilia! Roberto Firmino (Brazilia) preia o pasă în careul de 16 metri şi trimite mingea peste portarul Danijel Subasic.

min. 69 - GOOOL Brazilia! Neymar intră în teren în repriza secundă şi schimbă jocul în favoarea naţionalei Braziliei.

Neymar, îmbăţişat de Ivan Rakitic, la intrarea în teren, în debutul reprizei secunde.

min. 46: Start în repriza secundă! Neymar a intrat în teren.

PAUZĂ (0-0)

Croaţia a fost echipa mai implicată în meci, semnând trei ocazii importante de a marca. Cele două echipe intră, însă, la egalitate la cabine, 0-0.

min. 1 - A început partida!

Brazilienii stau cu sufletul la gură. Neymar va reveni pe teren, după accidentarea care l-a ţinut pe tuşă trei luni. Starul lui PSG are ocazia să reintre în formă pentru Cupa Mondială în cele două meciuri amicale pe care Brazilia le va juca înaintea turneului final. În primul test, naţionala Selecao va înfrunta reprezentativa Croaţiei, în direct pe Telekom Sport 1, de la ora 17:00.

Brazilia şi Croaţia se vor întâlni pentru prima dată după scandalul de acum patru ani. La meciul de  deschidere al Cupei Mondiale Brazilia, din 2014, naţionala Selecao se impunea cu scandal, cu 3-1, în faţa echipei lui Modric şi Rakitic.

Nu rata BRAZILIA - CROAŢIA, LIVE pe Telekom Sport 1, de la 17:00.

Brazilia e în Grupa E a CM 2018, alături de Elveţia, Costa Rica şi Serbia. De cealaltă parte, Croaţia e în Grupa D, alături de Argentina, Islanda şi Nigeria.