VIDEO | Performanţă incredibilă reuşită de Cosmin Olăroiu. Jiangsu s-a calificat în finala Superligii. Antrenorul român va da peste fostul său "secund", Fabio Cannavaro

Cosmin Olăroiu a produs marea surpriză şi a calificat-o pe Jiangsu Suning în finala Superligii chineze, după o victorie incredibilă reuşită în deplasarea de la Shanghai SIPG.

După 1-1 în manşa tur, cele două s-au întâlnit la Shanghai, iar Vitor Pereira a surprins cu formula de start trimisă în teren. Fără vedetele Hulk şi Arnautovic, gazdele au avut o primă repriză foarte bună, au deschis scorul prin Yang Shiyuan şi au mai avut alte două goluri anulate cu ajutorul sistemului VAR.

Imediat după pauză, echipa lui Cosmin Olăroiu a rămas în inferioritate numerică, după ce Abdugheni a primit direct cartonaşul roşu. În inferioritate numerică, Jiangsu Suning a egalat, totuşi, în minutul 78, prin Wu Xi şi a trimis meciul în prelungiri.

În repriza secundă a prelungirilor, dintr-o pasă a lui Teixeira, Luo Ling a reuşit un şut superb şi a produs marea surpriză la Shanghai.

Jiangsu Suning s-a impus cu 2-1, iar Cosmin Olăroiu a reuşit calificarea în marea finală a campionatului, unde va da peste echipa antrenată de Fabio Cannavaro, Guangzhou Evergrande, care a trecut în semifinale, scor 3-1, de Beijing Guoan.