VIDEO | Performanţă mare reuşită de Mick Schumacher încă de la prima lui cursă în Formula 2. Mâine pleacă din pole-position, în cea de-a doua cursă de la Bahrain.

Diverse

Mick Schumacher a terminat pe locul 8 în prima lui cursă din Formula 2, ceea îi conferă un avantaj pentru cea de-a două cursă, cea de duminică. Cursa o puteţi urmări pe Telekom Sport 2, la ora 18:00.

Mick Schumacher a luat startul de pe pozitia a 10 a grilei de start intr-un monopost Prema Racing. In varsta de 20 de ani, Mick se afla la primul sezon in Formula 2, dupa ce anul trecut a fost campionul Formulei 3. 4 puncte i-a adus prima cursă din Bahrain, pe care a terminat-o pe 8, pozitie care ii ofera si un pole position.

Sunt doua curse la fiecare Mare Premiu de Formula 2. Ocupantii primelor 8 locuri din cursa de sambata pleaca in ordine inversa duminica, asa ca Mick Schumacher va bifa primul pole position din cariera in Formula doi, la chiar primul lui Mare Premiu.

Săptămâna viirtoare va testa în premieră pentru el două monoposturi de Formula 1, unul de la Ferrari şi unul de la Alfa Romeo.

Afla mai multe despre: schumacherformula 2