VIDEO | Premieră în România! Prima intervenţie VAR în Superligă a dus la un cartonaş roşu direct. Cine a fost ”victima”

În partida Universitatea Craiova - Sepsi a avut loc o premieră la nivelul fotbalului din România: primul cartonaş roşu, acordat direct, după verificarea VAR.

În al doilea meci din prima etapă a Superligii, între Universitatea Craiova şi Sepsi, noul sistem de arbitraj video introdus în România şi-a pus decisiv amprenta.

Craiova a deschis scorul prin Gustavo, în minutul 29, jucător intrat în locul accidentatului Roguljic.

Brazilianul a reuşit ”dubla” în minutul 59, dar oaspeţii au redus din diferenţă prin atacantul Damaşcan, care a punctat în minutul 73.

În minutul 87 al partidei din Bănie, la scorul de 2-1 pentru gazde, Nicolae Păun, jucătorul lui Sepsi, a trimis mingea pe poartă, imparabil pentru Pigliacelli. A fost golul de 2-2 pentru formaţia condusă de Cristiano Bergodi.

Premieră în România! Primul cartonaş roşu, acordat direct, după consultarea VAR. Cine a fost ”păţitul”

Dar în momentul şutului, jucătorul lui Sepsi a fost contrat dur de Alex Mateiu, componentul Universităţii.

Pe derularea normală a fazei nu s-a observat nimic neregulamentar. Totuşi, s-a cerut intervenţia sistemului VAR.

După consultarea acestuia, s-a sesizat intrarea dură a lui Mateiu asupra lui Păun, astfel că mijlocaşul de la Craiova a fost sancţionat în consecinţă.

Drept urmare, Mateiu a primit direct cartonaşul roşu şi a fost eliminat, în minutul 89. Este prima oară când la un meci de fotbal din România sistemul VAR este consultat şi ia o decizie ce influenţează jocul.

De asemenea, golul al doilea al Craiovei a fost validat după verificarea fazei de către VAR.

Afla mai multe despre: varromania