VIDEO | Primul gol marcat de Alex Maxim în acest an. Cum a înscris în poarta lui Leipzig

Formaţia Mainz a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, echipa Leipzig, într-un meci din etapa a XXXII-a a campionatului Germaniei, în care Alexandru Maxim a înscris un gol.

Maxim a intrat pe teren în minutul 83, în locul lui De Jong, şi după doar două minute (’85) a marcat. Este primul gol marcat de Maxim din acest an. Ultima dată înscrisese pe 14 octombrie 2017, într-un Mainz - Hamburg 3-2.

În minutul 89, românul a primit un cartonaş galben. Celelalte goluri au fost înscrise de De Blasis ’29 (penalti) şi Baku ’90. În minutul 90+5, de la oaspeţi a fost eliminat Keita.

Cu două etape înainte de finalul sezonului, Mainz ocupă locul 14 în clasament, cu 33 de puncte, cu doar trei mai multe decât echipa de pe locul 16, Wolfsburg, poziţie care duce la barajul pentru salvarea de la retrogradare. Pe poziţia a 17, de pe care se retrogradează direct, se află Hamburger SV, cu 28 de puncte, iar ultimul loc este ocupat de FC Koln, cu 22 de puncte. FC Koln este retrogradată.

Afla mai multe despre: alex maximmainzbundesliga