VIDEO | Puşcaş is on fire! Gol de generic înscris de atacantul român contra liderului din Serie B

Atacantul echipei Novara, George Puşcaş, a marcat printr-o execuţie spectaculoasă în meciul pe care formaţia sa l-a încheiat la egalitate, sâmbătă, în deplasare, scor 1-1, contra liderului din Serie B, Empoli, în etapa a 38-a din liga secundă italiană.

Internaţionalul român de tineret a înscris în cel de-al patrulea minut din prelungirile primei reprize, moment în care Novara era condusă cu 1-0. Puşcaş a profitat de o pasă greşită a unui adversar şi a reluat acrobatic din demivoleu la colţul lung, fără şanse pentru portarul gazdelor.

A fost al nouălea gol reuşit de George Puşcaş, în 15 apariţii la Novara, echipă la care a ajuns iarna trecută sub formă de împrumut de la Internazionale Milano.

Pentru Empoli a punctat Francesco Caputo, în minutul 36.

Empoli este deja promovată în Serie A, cu 77 de puncte, în timp ce Novara acumulează 41 de puncte şi, cu patru runde înainte de final, se află pe 18, la egalitate cu Avelino, prima echipă aflată deasupra zonei retrogradării.

Afla mai multe despre: puscasempolinovara