VIDEO | Rafael Nadal, moment istoric! Spaniolul a câştigat pentru a 14-a oară turneul de la Roland Garros. Este al 22-lea său trofeu de grand slam

Tenis

Spaniolul Rafael Nadal, locul 5 ATP, a câştigat, duminică, pentru a 14-a oară turneul de grand slam de la Roland Garros.

Nadal l-a învins în finală pe norvegianul Casper Ruud, numărul 8 mondial, scor 6-3, 6-3, 6-0, în două ore şi 18 minute. Pentru această performanţă, Rafael Nadal a obţinut un premiu de 2,2 milioane de euro şi 2000 de puncte. Ruud va primi 1,1 milioane de euro şi 1200 de puncte.

Meciul a început excelent pentru spaniol, iar după doar 49 de minute, el a reuşit să câştige primul set al meciului, profitând de greşelile lui Casper Ruud. Setul doi a început mai bine pentru jucătorul norvegian, dar Nadal a întors scorul.

Setul 3 a durat doar 37 de minute, iar Nadal a scris istorie. A câştigat setul 3 la zero. Jucătorul iberic a obţinut 11 game-uri la rând, iar jucătorul norvegian nu a mai avut nicio şansă.

La 36 de ani, Nadal era deja deţinătorul recordului de titluri de Grand Slam (21), acum ajungând la 22 de trofee de grand slam. La Roland Garros, el a mai câştigat trofeul în 2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2017, 2018, 2019 şi 2020.

Afla mai multe despre: tenis-ronald garros-nadal