VIDEO | Real Madrid - Chelsea 2-0. ”Regina” Europei a defilat pe ”Bernabeu”. Se anunţă o semifinală de foc cu Manchester City

Real Madrid a învins-o, pe teren propriu, pe Chelsea, scor 2-0, într-un meci din prima manşă a sferturilor de finală din Champions League. Golurile au fost marcate de Benzema ’21 şi Asensio ’74. În minutul 59, de la Chelsea a fost eliminat Chilwell.

VIDEO | Real Madrid - Chelsea 2-0 (Benzema 21, Asensio 74)

Echipele de start:

• Real Madrid: Courtois - Carvajal, Militao, Rudiger, Camavinga - Valverde, Kroos, Modric - Rodrygo, Benzema, Vinicius Jr; Rezerve: Lunin, Luis Lopez, Vallejo, Nacho, Hazard, Asensio, Odriozola, Lucas Vazquez, Tchouameni, Ceballos, Rudiger, Mariano Diaz
  • Chelsea: Kepa - W. Fofana, Koulibaly, T. Silva - James, Enzo, Kante, Kovacic, Chilwell - Sterling, Joao Felix; Rezerve: Mendy, Pulisic, Loftus-Cheek, Chalobah, Mudryk, Mount, Zakaria, Ziyech, Gallagher, Azpilicueta, Havertz, Cucurella

Min 90+5. Final de meci.

Min 90+3. Ocazie Chelsea. Elevii lui Lampard au o ultimă izbucnire de orgoliu, dar defensiva gazdelor rămâne de neclintit.

Min 79. Ocazie Real. Asensio trece pe lângă marcarea unui nou gol, dar şutul trece puţin pe lângă.

Min 74. GOOOL Real. Abia intrat, Asensio dublează avantajul campioanei Spaniei, cu un şut plasat. Kepa nu are nicio şansă.

Min 64. Ocazie Real. Camavinga trage un şut peste poarta adversă.

Min 61. Ocazie Real. Din faza fixă rezultată, în marginea careului, Alaba trimite pe poartă, dar mingea este reţinută de Kepa.

Min 59. Eliminare Chelsea. Chilwell primeşte direct cartonaşul roşu după ce opreşte din postura de ultim fundaş un atac extrem de periculos al madrilenilor.

Min 50. Ocazie Real. Modric tirmite puţin peste poartă. Chelsea scapă cu faţa curată după un nou atac al madrilenilor.

Min 46. Începe repriza a doua.

Min 45+1. Pauză.

Min 44. Ocazie Real. Fede Valverde îl deposedează fără fault pe Fofana, fundaşul central al oaspeţilor avertizat cu un ”galben” încă minutul 5, dar şutul său este apărat de Kepa.

Min 34. Ocazie Real. Benzema trimite din unghi, dar Kepa este la post.

Min 23. Ocazie Chelsea. Londonezii răspund imediat, dar Courtois are o intervenţie de zile mari.

Min 21. GOOOL Real. Benzema deschide scorul pe ”Bernabeu”. Împinge în faţă o minge respinsă de Kepa.

Min 3. Ocazie Chelsea. Joao Felix scapă singur cu portarul, dar trage în Courtois.

Min 1. Începe meciul.

Echipele probabile:

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Militao, Rudiger, Camavinga - Modric, Tchouameni, Kroos - Valverde, Benzema, Vinicius

Antrenor: Carlo Ancelotti

Chelsea: Kepa - R. James, W. Fofana, Koulibaly, Chilwell - Enzo, Kante, Kovacic - Sterling, Havertz, Joao Felix

Antrenor: Frank Lampard

Stadion: „Santiago Bernabeu”

Arbitru: Francois Letexier

Real Madrid nu are probleme de lot înaintea meciului tur cu Chelsea, din sferturile Ligii Campionilor, cu excepţia fundaşului stânga Ferland Mendy. Acesta se recupereaza după o leziune musculară.

Chelsea ocupă locul 11 în Premier League. În timp ce, Real Madrid a pierdut sâmbătă în La Liga, 2-3 cu Villarreal, chiar pe Santiago Bernabeu.

• Returul dintre cele două va avea loc pe data de 18 aprilie, la Londra.

Real Madrid este deţinătoarea trofeului Champions League, însă în campionatul Spaniei este depăşită clar în acest sezon de marea rivală FC Barcelona.